Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Peter Kollár – Skrzeklestí

17. 8.-30. 9. / Jan Čejka Gallery / Fotografie

Do 30. 9. 2021 bude v Jan Čejka Gallery v objektu Hybernská 4, Praha 1 (vzadu v průjezdu a doleva), přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Petera Kollára: Skrzeklestí.

Výstava Skrzeklestí představuje tvorbu slovenského grafika a fotografa Petra Kollára (*1977). Jedná se o vůbec jednu z jeho prvních výstav a první samostatnou výstavu v Praze.
Peter se rozhodl vstoupit na scénu svými linoryty, které tvoří v posledních třech letech. Byť je to pro něho technika poměrně nová, je nutné dodat, že v ní zužitkovává své zkušenosti ze studia grafiky na VŠVU v Bratislavě i 15 let fotografování, při kterém zaznamenával zejména krajinu dolního Polabí, případně zahrady a portréty. U linorytů pak stojí za zmínění i poměrně v grafickém světě atypické tisky na plátno včetně těch barevných.
Petra lze v rámci galerie spojit s grafiky Lenkou Falušiovou a Tomášem Žemlou. Podobně jako oni i Petr pracuje s detaily a spletitými náměty a v ocenění i jeho děl bývá zahrnutý čas a řemeslné zpracování.
K Petrovým předlohám odkazuje název výstavy Skrzeklestí. Jedná se o metaforu, která odkazuje na kultivaci sebe sama přírodou ale i na soužití s ní. Skrzeklestí navíc vyzývá k proplétání se, dívání se skrz něco, což je rovněž charakteristický rys Petrových linorytů.
Výstava pak představuje výběr napříč z jeho tematických cyklů, ve kterých Peter zkoumá podobnosti mezi přírodou a sociálními jevy (grafiky reprezentující propletenost vztahů nebo samotu), hranici mezi ošklivostí a krásou chaosu (grafiky různých prorůstajících pletiv) nebo schopnosti našeho vizuálního vnímání (grafiky s pootevřenými roletami).


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Peter Kollár – Skrzeklestí