Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Peter Hargaš a Róbert Novotný: Farby Vesmíru

Do 31.1.2017 bude v Galerii Slovenského Institutu, Náměstí Republiky 3, Praha 1, přístupná zajímavá výstava výtvarníka Petera Hargaša, astrofotografa Róberta Novotného a jejich přátel.

Róbert Novotný je jedným z víťazov súťaže ASA Najlepší astrofotograf roku 2013.

Peter Hargaš, rodák z Bratislavy, žijúci v mestskej časti Rača. Trvalou súčasťou jeho života i aktivitou je výtvarné umenie. Kreslil a maľoval už od detstva. Nová etapa jeho komornej maľby začala v 1996. Spočiatku tvoril predovšetkým v domácom prostredí a skúšal aj princíp maliara – kópistu. Takýmto spôsobom sa inšpiroval a voľne interpretoval vybrané obrazové predlohy a overoval si tak štýl a techniku maľby našich aj svetových maliarskych osobností. Blízky sú mu svojim prejavom súčasný francúzsky maliar Michel Calvet a bratislavsky maliar, rodák z Levoče Peter Pollág.

V roku 2003 sa stal členom Ateliéru neprofesionálnych umelcov pod vedením akad. mal. Kataríny Kuzmovej. Súčasne navštevoval aj rôzne maliarske kurzy. Privátne sa oboznámil s technikami viacerých maliarov, s ktorými sa stretáva na výtvarných sympóziách. Nové podnety a motívy prináša aj účasť na krajinárskych plenéroch na Detve, v Brezne, Španej doline v Belušských Slatinách a v Držkovej pri Zlíne (ČR). Od roku 2007 je členom Detvianskej umeleckej kolónie a od roku 2009 členom občianskeho združenia ARTEM.

Charakteristické pre jeho tvorbu sú výrazné farby a maľba nízkym reliéfom. Obrazy sú plné optimizmu a radosti zo života. Technikou maľby, koloritom a maliarskym rukopisom a výraznou silou obrazov, pripomína impresionizmus a expresionizmus s prvkami abstrakcie. Maľba, ktorá v dielach už desaťročie zreje, kryštalizuje a dozrieva k osobitým autorským kvalitám, prekonáva tak hľadanie a neistoty a tichý hlas jeho maliarskej reči.

Podobu spolužitia človeka s prostredím mesta (Bratislava, Praha, Viedeň a ďalšie) prinášajú mestské krajiny a žánre. Sú to nielen ulice, trhy, ale aj večerné a nočné náhľady mesta, jeho ulíc, námestí a chodcov – večných pútnikov. Večerný dážď i blikajúce svetla a chodiace tiene v týchto obrazoch – to je pravá impresia, vizuálny a zmyslový zážitok, ľudské vzrušenie a maliarske opojenie.

V týchto podobách a formách maľby sa najdôslednejšie spája jeho výtvarný talent, s vrúcnym citom pre farby a kolorit ale i „hlasitosť“ osobného maliarskeho prejavu. To všetko, navonok a zároveň aj vo vnútri živo drží pri živote elán a energia dobrého plameňa ľudského umenia.

Tvorivé aktivity viedli maliara k viacerým individuálnym a spoločným výstavám.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Peter Hargaš a Róbert Novotný: Farby Vesmíru