Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Peter Bankov – Každý den nový plakát

19. 10.-1. 11. / Galerie NTK / Grafický design

Do 1.11.2016 bude ve foyer NTK před Galerií NTK, Technická 6, Praha 6, přístupná výstava Petera Bankova – Každý den nový plakát.

Výstava předního moskevského grafického designéra a vizuálního experimentátora je součástí festivalu ruského umění a kultury Kulturus.

Text k předchozí výstavě:

Plakátový deník. Praha Moskva. Dělám plakáty v letadle, kreslím na letištích, v taxi, na přednáškách, na schůzkách s klienty. Dělat plakáty je ohromné štěstí. Je to jízda být v kůži jaderného fyzika, kosmonauta a Mickey Mouse zároveň.

Petr Bankov se narodil v Minsku, žije mezi Prahou a Moskvou. Od roku 1997 vydává časopis o designu KAK, jeden ze zakladatelů studia Design Depot. Kolektiv studii dostal více než 150 vyznamenání za různé projekty. Kromě toho Petr je porotcem mnohých ruských a evropských konkurzů grafického designu. V posledních letech dělá plakáty.

Nemám nic zvláštního, co bych řekl, kromě toho, že rád dělám plakáty. To je, podle mého názoru, nejzajímavější žánr v současném designu. Plakát se stal lokální vizuální subkulturou, ztratil svoji stoletou minulost v souvislosti s obchodními nabídkami. Plakát se přesunul do ligy tvůrčích sfér, laboratoře. Stal se aktivní součástí sociálních sítí. Je to možnost reflexe pro každého, letmé, vnímavé reakce na aktuální dění v soukromém a veřejném prostoru. Pro plakát, jako autonomní sféru, existuje možnost hledání přesahů a mezer, úzkého prostoru mezi kulturami, územími, vědomími. Pro mě osobně to nejzajímavější probíhá mezi street kulturou a galeriemi, východem a západem, slovanským vědomím a evropským.

Je vůbec možné vést neuhlazeným jazykem plakátu deník? Nesmysl? Ovšem přesně tímhle se designér Petr Bankov posledních několik let zabývá. Při vší své vytíženosti (je majitelem a uměleckým ředitelem společnosti Design Depot, jedním z největších moskevských studií a hlavním redaktorem legendárního designérského časopisu KAK, a navíc žije poslední roky střídavě v Moskvě a v Praze) si Petr Bankov dokáže najít čas na takovou paradoxní tvorbu. Skoro každý den uveřejňuje v sociálních sítích nové plakáty věnované událostem každodenního života – soukromého, profesionálního nebo společenského. Cyrilice se na nich mísí s latinkou, ruština s češtinou nebo angličtinou. Stejně jako v životě – i tady se vše ocitá v těsné blízkosti, pohromadě. Jeho díla udivují svojí nenuceností, opravdovostí a upřímností. Podnětem pro plakát mohou posloužit libovolná témata: proces s Pussy Riot nebo vystoupení opozice na Bolotné, hudba z přehrávače nebo televizní seriál, narozeniny dcery Sofie (mimochodem, třetího dítěte), všední den při práci, zmeškaný odlet letadla nebo portrétové náčrtky… Jak je zvykem u deníku (nikoliv však u plakátu), něco z jeho práce zůstává zašifrované, skryté okolí, pochopitelné jen blízkým lidem nebo úzkému kruhu zasvěcených. Něco, naopak, monumentálně ukazuje městu a světu letmé dojmy nebo ojedinělé detaily každodenního života. Žánr, objevený Petrem Bankovem, je novátorský, experimentální, informativnost se v něm snoubí s filosofickou hloubkou a osobním projevem. Vizuální jazyk těchto plakátů je pozměňován náladou nebo životními okolnostmi, stejně jako se mění jeho slovník a intonace. Ale současně s tím je z nich jasně čitelný autorův rukopis. Tyto plakáty kolem sebe vytvářejí mohutné silové pole s výraznou a jasnou fakturou – někdy brutální a krutou, někdy malířsky ladnou, jemnou, ale vždy pevnou, bohatou, expresivní. Vším prostupuje mimořádná osobnost autora, který, ať už je kdekoliv, vytváří kolem sebe živé, pulsující prostředí jiskřivé tvorby.

www.bankovposters.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Peter Bankov – Každý den nový plakát