Vernisáž Peter Bankov – Každý den nový plakát
Do 1.11.2016 bude ve foyer NTK před Galerií NTK, Technická 6, Praha 6, přístupná výstava Petera Bankova – Každý den nový plakát.
Výstava předního moskevského grafického designéra a vizuálního experimentátora je součástí festivalu ruského umění a kultury Kulturus.
Text k předchozí výstavě:
Plakátový deník. Praha Moskva. Dělám plakáty v letadle, kreslím na letištích, v taxi, na přednáškách, na schůzkách s klienty. Dělat plakáty je ohromné štěstí. Je to jízda být v kůži jaderného fyzika, kosmonauta a Mickey Mouse zároveň.
Petr Bankov se narodil v Minsku, žije mezi Prahou a Moskvou. Od roku 1997 vydává časopis o designu KAK, jeden ze zakladatelů studia Design Depot. Kolektiv studii dostal více než 150 vyznamenání za různé projekty. Kromě toho Petr je porotcem mnohých ruských a evropských konkurzů grafického designu. V posledních letech dělá plakáty.
Nemám nic zvláštního, co bych řekl, kromě toho, že rád dělám plakáty. To je, podle mého názoru, nejzajímavější žánr v současném designu. Plakát se stal lokální vizuální subkulturou, ztratil svoji stoletou minulost v souvislosti s obchodními nabídkami. Plakát se přesunul do ligy tvůrčích sfér, laboratoře. Stal se aktivní součástí sociálních sítí. Je to možnost reflexe pro každého, letmé, vnímavé reakce na aktuální dění v soukromém a veřejném prostoru. Pro plakát, jako autonomní sféru, existuje možnost hledání přesahů a mezer, úzkého prostoru mezi kulturami, územími, vědomími. Pro mě osobně to nejzajímavější probíhá mezi street kulturou a galeriemi, východem a západem, slovanským vědomím a evropským.
Je vůbec možné vést neuhlazeným jazykem plakátu deník? Nesmysl? Ovšem přesně tímhle se designér Petr Bankov posledních několik let zabývá. Při vší své vytíženosti (je majitelem a uměleckým ředitelem společnosti Design Depot, jedním z největších moskevských studií a hlavním redaktorem legendárního designérského časopisu KAK, a navíc žije poslední roky střídavě v Moskvě a v Praze) si Petr Bankov dokáže najít čas na takovou paradoxní tvorbu. Skoro každý den uveřejňuje v sociálních sítích nové plakáty věnované událostem každodenního života – soukromého, profesionálního nebo společenského. Cyrilice se na nich mísí s latinkou, ruština s češtinou nebo angličtinou. Stejně jako v životě – i tady se vše ocitá v těsné blízkosti, pohromadě. Jeho díla udivují svojí nenuceností, opravdovostí a upřímností. Podnětem pro plakát mohou posloužit libovolná témata: proces s Pussy Riot nebo vystoupení opozice na Bolotné, hudba z přehrávače nebo televizní seriál, narozeniny dcery Sofie (mimochodem, třetího dítěte), všední den při práci, zmeškaný odlet letadla nebo portrétové náčrtky… Jak je zvykem u deníku (nikoliv však u plakátu), něco z jeho práce zůstává zašifrované, skryté okolí, pochopitelné jen blízkým lidem nebo úzkému kruhu zasvěcených. Něco, naopak, monumentálně ukazuje městu a světu letmé dojmy nebo ojedinělé detaily každodenního života. Žánr, objevený Petrem Bankovem, je novátorský, experimentální, informativnost se v něm snoubí s filosofickou hloubkou a osobním projevem. Vizuální jazyk těchto plakátů je pozměňován náladou nebo životními okolnostmi, stejně jako se mění jeho slovník a intonace. Ale současně s tím je z nich jasně čitelný autorův rukopis. Tyto plakáty kolem sebe vytvářejí mohutné silové pole s výraznou a jasnou fakturou – někdy brutální a krutou, někdy malířsky ladnou, jemnou, ale vždy pevnou, bohatou, expresivní. Vším prostupuje mimořádná osobnost autora, který, ať už je kdekoliv, vytváří kolem sebe živé, pulsující prostředí jiskřivé tvorby.