Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pawan Karanjiya a Hana Jirásková Dutta: Božské umění lásky a Khadžuražské chrámy Indie

Pouze do 3.8.2017 bude v Tibet Open House v Galerii Školská 28, Praha 1 (vzadu ve dvoře),  přístupná velmi zajímavá výstava Pawan Karanjiya a Hana Jirásková Dutta: Božské umění lásky a Khadžuražské chrámy Indie.

Výstava představuje chrámy a plastiky z oblasti Khajuraho ve státě Madhya Pradéš v Indii postavené mezi X.-XI. stoletím za vlády dynastie Chandela. Na snímcích se setkáme se starověkou architekturou a fasádními sousošími zobrazujícími láskyplné scény Najik (překrásných milenek) a Najaků (milenců). Některé z těchto chrámů kopírují vzhled kopců či hor a jsou zasvěceny bohu Šivovi a bohu Višnuovi. Chrámy Khajuraho jsou skrytými klenoty a zároveň významnou památkou starověké Indie. V současnosti byl těmto svatyním přiznán statut Světového kulturního dědictví UNESCO. Samotné sochy jsou velice zajímavými artefakty ke shlédnutí i porozumění kulturního bohatství a starověkého způsobu života.

Pawan Karanjiya je nezávislý indický umělec, který chce prostřednictvím svých fotografií představit dávnou architekturu chrámů Indie, na nichž zachycuje také postavy Najáků a Najik (milenek a milenců) a jejich božské umění lásky.Zároveň se věnuje také módě, architektuře, cestování a józe.

Hana Jirásková Dutta je vášnivá cestovatelka z České republiky v současnosti žijící v Indii, která podporuje umění a kulturní výměnu obecně. Ráda vyplňuje prázdnotu v lidských životech něčím novým a zajímavým a věnuje se rovněž charitativním činnostem.Jejími zálibami jsou cestování, hudba, jóga a umělecká fotografie.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pawan Karanjiya a Hana Jirásková Dutta: Božské umění lásky a Khadžuražské chrámy Indie