Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Straka: Pelyněk: Přelud svobody a imaginace

Do 29. 5. 2025 je ve Výstavní síni Antonína Navrátila, Nové sdružení, Husinecká 8, Praha 3, přístupná zajímavá výstava obrazů Pavla Straky: Pelyněk: Přelud svobody a imaginace.

Výstava děl člena NSPU Pavla Straky (malby, kresby, koláže) reflektuje současnou hořkou a zároveň halucinogenní situaci, kdy se každý musí rozhodnout, co je pro něj opravdu důležité. Zároveň výstava nezastírá inspiraci nejen jedním filmem (Le Fantôme de la liberté) Luise Buñuela.  

Otevřeno Út – Čt 15 – 18.

Pavel Straka

Vystudoval učitelství češtiny a dějepisu, několik let se profesi věnoval na venkovské škole (Kounov u Rakovníka), posléze se přesunul do Památníku Terezín, kde se stal muzejním pedagogem v oblasti vzdělávání o holokaustu. Vedle své profese se věnoval hudební a jiné kulturní publicistice (ústecký Scene report, UNI, lounský REGIZ), posléze koncem 90. let 20. století pořádal nejprve celkem běžné folkové, jazzové a rockové koncerty (v lounské putyce Domov, tamním evangelickém kostele a dalších objektech svého rodného města) a dále dramaturgicky vedl sezonu (2011/2012) němých filmů a filmových oper v Galerii Benedikta Rejta v Lounech. Ve spolupráci s Židovskou obcí v Teplicích se stal v letech 2012 a 2013 kurátorem výstav v pohřební místnosti židovského hřbitova v Lounech, kde vystavovali výtvarníci jako Tomáš Polcar, Ivan Bukovský, Václav Švankmajer, David Cajthaml, Jiří Chadima, Václav Špale, Anna Irmanovová a mělo zde premiéru improvizovační těloso Tři tenoři a kontrabas (Michal Hrubý, Jan Grunt, Mikoláš Chadima a Petr Tichý). V souvislosti s akcemi v této budově inicioval vznik kapely Květovaný kůň, která interpretovala písně v Terezíně internovaného skladatele Karla Reinera.

Po mnoho sezon dramaturgicky připravoval inspirovaná hraní k němým filmům, která se konala v žižkovském klubu Rybanaruby, později v dalších klubech, synagogách (Libeň, Boskovice, Třebíč, Děčín) a kinech. Z nahrávek vzniklo CD Máj ve stínu stroje (Guerilla records 2016), které spolu s Vlastislavem Matouškem produkoval, a mnoho nahrávek publikovaných na netlabelu Signals from Arkaim. Propojení hudby se světem výtvarného umění se projevilo i na produkování nahrávky Grafické partitury Jana Steklíka (Guerilla records 2015). Z dramaturgického a ideového vedení inspirovaného hraním k filmům, grafickým partiturám, obrazům a básním vykrystalizovalo v roce 2019 hudební variabilní těleso pojmenované jako Strakův pojízdný cirkus, kde od září 2020 hraje na piano. Dramaturgicky spolupracuje s pianistkou Aidou Mujačič na projektu Reiner(kace), který vzniká od podzimu 2020 a jehož cílem je nové uchopení písní Karla Reinera určených židovským dětem v době holokaustu. Od konce roku 2020 se věnuje i poezii a naivní malbě.

Úvodní slovo na vernisáži pronesl Josef Straka, na šakuhači zahráli Vít Rozkovec a na kotó Markéta Reiter Fujita.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Straka: Pelyněk: Přelud svobody a imaginace