Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Štecha – Chataři

Do 31.10.2015 bude v galerii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové UMPRUM, Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Pavel Štecha – Chataři.

V 70. letech bylo chataření jednou z mála možností, jak trávit volný čas a uniknout z každodenní reality. Ne nadarmo jsou Češi nazýváni národem chatařů a chalupářů. Tato skutečnost zaujala i fotografa Pavla Štechu, který na začátku 70. let nafotil na Berounsku cyklus na téma chataři. Kromě výrazného uměleckého ztvárnění jde i o působivou sociologickou studii a dokument doby. Výstava v Galerii UM poskytne výběr z dochovaných materiálů.

Pavel Štecha (1944–2004) na začátku 90. let založil Ateliér fotografie na UMPRUM, dvacet let učil na FAMU a bezpochyby patří mezi významné postavy české fotografie. Přestože jsou možná známější jeho porevoluční fotografie Václava Havla a barevné fotografie architektury, v českém kontextu 70. let je ojedinělý jeho důsledný přístup k práci se zvoleným tématem, podložený navíc v mnoha případech spoluprací se sociology (Doprava ve městě, Obchodní domy, Žižkov, Problematika sídlišť apod.). Tématu Chatařů se začal věnovat ještě při studiích na FAMU a vystavil je i na své první samostatné výstavě v Činoherním klubu.

Kurátorka výstavy: Hana Buddeus
Architektonické řešení: Jan Fabián
Grafické řešení: Anymade Studio

Výstava se koná ve spolupráci s Festivalem Fotograf (www.fotografestival.cz)
Projekt byl podpořen z prostředků Specifického vysokoškolského výzkumu pro rok 2015.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Štecha – Chataři