Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Šmíd – výstava jednoho díla

13. 2.-9. 3. / Jan Čejka Gallery / Malba

Do 9.3.2018 bude v nově otevřené Jan Čejka Gallery v objektu Hybernská 4, Praha 1 (vzadu v průjezdu a doleva), přístupná výstava jednoho díla Pavla Šmída.

Pavel Šmíd (*1964) je jedním ze zakládajících členů ostravské skupiny Přirození (1988). Součástí skupiny byli i další umělci dnešní střední generace – např. Daniel Balabán nebo Jiří Surůvka. Skupina od svého počátku usilovala o svobodnou tvorbu v podmínkách operetního socialismu 80. let a její výtvarné práce zanechaly výraznou stopu v umění nejen severomoravského regionu. V 90. letech začal Pavel Šmíd studovat v nově založeném ateliéru Jiřího Sopka na pražské AVU. V rámci studií absolvoval stáž ve Velké Británii na Nottingham Polytechnic School (1992) a oddiplomoval v roce 1997. Působí převážně v Praze, kde mezi jeho významné výstavy patří např. Elektroaspik s T. Vaňkem v galerii Pecka (1998), Čínská lázeň – galerie VŠUP (2003) aj. Ze skupinových je asi nejdůležitější zmínit účast na dvou ročnících mezinárodního bienále v Praze. Často vystavuje v Ostravě a v Moravskolezském regionu vůbec.V ostravské galerii Beseda představil katalogem doprovázenou výstavu Příčné řezy (2009) a naposled byl vystavujícím a spolukurátorem výstavy Slezské angažmá (spolu s M. Medunou, L. Jarcovjákovou, P. Fexovou, L. Klodovou, D. Balabánem, J. Surůvkou a dalšími ), výstavy mapující současnou angažovanou tvorbu ve vizuálním umění.

Tvorba Pavla Šmída je charakteristická odkazem k tradičním postupům malby. Hledá cesty jak se klasickým mediem – obrazem dotknout problémů nejen vnitřně osobních, ale i těch, která přesahují osobní mytologii každého z nás. Pro větší konkretizaci Vás zveme na výstavu, protože samotné a dosud nevystavené dílo odhalíme výhradně až při zahájení, a to včetně bohaté dokumentace. Výstava je první akcí v nově otevřených kamenných prostorách Galerie Jan Čejka.

www.jancejkagallery.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Šmíd – výstava jednoho díla