Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Příkaský: Jumanji Lion Fossil

Do 31.1.2016 bude možné na podestě Nové scény Národního Divadla, Národní 4, Praha 1, zhlédnout výstavu Pavla Příkaského: Jumanji Lion Fossil.

Pokus zobrazit zvíře

Pavel Příkaský se ve své tvorbě zabývá věcmi, které se na jeho obrazech stávají nedefinovatelnými, jsou vytrženy ze svého okolí a kontextu. Jejich účel a minulost jsou smazávány, aby se mohly ocitnout v jakémsi stavu bez tíže. Stejně tak Pavel přistupuje k motivu zvířete, které také vytrhává z běžných zvířecích nebo symbolických světů a přistupuje k němu jako k neživé věci. Jako inspirace mu v tomto případě posloužily dva archeologické nálezy velmi odlišného původu. Prvním z nich je mechanická loutka lva, již v 90. letech použili a pomocí triků oživili tvůrci slavného fantasy filmu Jumanji, druhým pak zmrzlé tělo jeskynního lva žijícího na zemi deseti tisíci lety. Dvě fosilie, „filmovou“ a pravěkou, nepojí pouze jejich očividná podobnost, ale také způsob, jakým na ně můžeme nahlížet. Tyto časem zatížené a zapomenuté zvířecí schránky Pavel znovu využívá ve své tvorbě, vkládá je rovnocenně vedle sebe a my se můžeme pouze domnívat, zda se jedná o lva z pravěku nebo o atrapu z filmu Jumanji. Pojem o čase a původu zobrazeného se ztrácí.

Prostor schodištního odpočívadla Nové scény můžeme vnímat díky svým dispozicím, tmavě zelenému mramorovému obkladu a přítmí jako jeskyni nebo expozici archeologických nálezů.

Alžběta CibulkováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Příkaský: Jumanji Lion Fossil