




Vernisáž Pavel Piekar a Dalibor Smutný: Cesta ke světlu
Do 2. 3. 2025 je v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Pavla Piekara a Dalibora Smutného: Cesta ke světlu.
Průvodní text kurátorky výstavy Vandy Skálové:
Grafiky a členy Sdružení českých umělců grafiků Hollar Pavla Piekara (*1960) a Dalibora Smutného (*1964) by bylo zbytečné dlouze představovat. S jejich díly se pravidelně setkáváme na soutěžních přehlídkách Grafika roku i na skupinových či samostatných výstavách, kde je vyhledávají a vysoce oceňují jak odborníci, tak laici a milovníci umění. Jejich práce jsou, co se týče techniky i témat, nezaměnitelné a okamžitě rozpoznatelné mezi díly ostatních autorů.
Pavel Piekar už léta prozkoumává možnosti barevného linorytu; v precizních rastrech rafinovaných barevných soutisků zachycuje osobitá vidění historických architektur, exotické i domácí krajiny i postavy „blízkých“ – ať už jsou to duše spřízněné četbou, hudbou, výtvarným uměním či osobním setkáváním.
Dalibor Smutný si zvolil náročnou techniku mezzotinty. Jeho díla vytvářejí tichý monochromní svět tajemných sametových přechodů světla a tmy. Prosté a zároveň majestátní portréty rostlin a květin i záznamy pomíjivých přírodních dějů lze chápat jako hluboké meditace nad plynutím času a pomíjivostí věcí.
Navzdory odlišnostem vycházejícím z rozdílné techniky, ale i z osobního nastavení a temperamentu oba autory spojuje zájem, který je svedl k společné výstavě – dlouhodobá fascinace světlem a jeho podobami. Světlo utváří svět, propůjčuje podobu viditelné skutečnosti, jejím tvarům a barvám. Jeho vnímání je ale věcí navýsost osobní. Práce obou autorů ukazují dvě možné cesty, jak lze světlo s hlubokým soustředěním pozorovat i následovat, studovat jeho projevy se zájmem a zaujetím vědce a zároveň nad ním tiše žasnout a prožívat ho jako nečekaný zázrak, s nímž se můžeme setkat ve zdánlivě všedních událostech a situacích. A především, jak dát těmto magickým prožitkům a prchavým okamžikům nezaměnitelnou podobu.
Vanda Skálová, kurátorka výstavy