Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Matuška: Usmívání

Do 12.3.2020 bude v paláci YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1, denně od 8 do 20 hodin, zdarma přístupná v pasáži zajímavá a zábavná výstava Pavla Matušky: Usmívání.

Pavel Matuška se narodil v roce 1944 v Třebechovicích pod Orebem. V roce 1962 maturoval na SPŠ strojnické v Rychnově nad Kněžnou. Jako výtvarník propagace začal pracovat v roce 1967 v královéhradecké Fotochemě a postupně pak v několika dalších podnicích. V letech 1976 – 1979 absolvoval šestisemestrální Studium teorie a praxe grafiky periodik při Fakultě žurnalistiky UK v Praze. Výtvarníkem na volné noze v oboru reklamní grafiky, ilustrace a kresleného humoru se stal v roce 1984.
Svůj kreslený humor publikoval od roku 1980 v domácích novinách a časopisech, a brzy se zařadil mezi filozofující karikaturisty po bok Borna, Bartáka, Slívy, Jiránka, Renčína, Hrubého, Pálky a dalších. Ilustroval několik knížek a jeho kresby po léta otiskoval švýcarský humoristický časopis Nebelspalter. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách pořadatelů mnoha mezinárodních soutěží a festivalů kresleného humoru, na kterých také získal řadu ocenění. Z těch nejvýznamnějších např.: 1980 – Prix Excellency Tokio (Japonsko), 1985 – Zvláštní cena poroty Marostica (Itálie), 1986 – Zlatá medaile Varaždin (Jugoslávie), Prix du graphisme Anglet (Francie), 1987 – 3. cena Beringen (Belgie), 1988 – 3. cena Montreal (Kanada), 1989 – Prix Press Jury Knokke-Heist (Belgie), Grand Prix Riga (Lotyšská SSR), 2. cena Kragujevac (Jugoslávie), 1990 – Press Prize Beringen (Belgie), 1991 – Prix Town Harelbeke (Holandsko), 1993 – Prix Municipality of Sincan Istanbul (Turecko), 2012 – 1. cena na mezinárodní soutěži kresleného humoru v Burse (Turecko), 2013 – čestné uznání Prešov, 2014 – 2. cena Trento (Itálie), 2015 – 3. cena Deva (Rumunsko), 2016 – 3. cena Zagreb (Chorvatsko), 2016 – Zlatý Gunár (Slovensko), 2017  –  3. cena Budapest (Maďarsko), 2.cena – Kragujevac (Srbsko), 1. cena – St. Petersburg (Rusko), Čestné uznání – Nish Khat (Irán), 2018 – Cena starosty, Bělehrad (Srbsko), Cena Bienále Trento (Itálie) a řada dalších. Četná ocenění získal i na domácích soutěžích a přehlídkách (stadion Praha, Humorest Hradec Králové, Bienále Písek aj.)
V roce 1990 vydal vlastní knížku kresleného humoru Žiju, povolení mám, v roce 2006 velkou monografii Usmívání – kresba / malba / řezba a v roce 2015 její pokračování Usmívání 2.
Uspořádal více než 80 samostatných výstav výtvarného humoru a zúčastnil se stejného počtu výstav skupinových, spolu s dalšími autory. V současné době se vedle reklamní grafiky stále více věnuje volné tvorbě – malbě a řezbě. Vyměnil čtvrtku, pero a tuš za plátno, štětce, barvy a dláta a lipové dřevo. Ale ani ve svých obrazech a dřevěných plastikách však neopouští svou filozofickou základnu – humor. Jeho zálibou je cestování, turistika a fotografování. Uskutečnil mnoho poznávacích cest po celém světě.
Pavel Matuška je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové.
Žije a pracuje v Třebechovicích p. Orebem
 
www.pavelmatuska.cz
 


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Matuška: Usmívání