Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Pavel Mára: Retrospektiva

Do 13. 5. 2015 bude v křížové chodbě a rytířském sále Staroměstské radnice, Praha 1, přístupná zajímavá retrospektiva významného fotografa Pavla Máry.

Koncepce výstavy nesoucí příznačný název Retrospektiva je založena na kontrapunktu barevných a černobílých fotografií. V Křížové chodbě v přízemí je představen výběr z barevných cyklů Mechanická zátiší a Mechanické corpusy, které spojují obdobná stylistická východiska. V Rytířském sále v prvním patře jsou pak prezentovány ukázky z jeho černobílých sérií Triptychy, Negativní hlavy a Černé corpusy: Rodina. (azu)

Fotograf Pavel Mára (nar. Praha, 1951) absolvoval v sedmdesátých letech na FAMU obory fotografie a kamera, od té doby se věnuje především aktu, portrétu a zátiší.

Jeho dílo dosud zahrnuje dvacet pět černobílých i barevných cyklů: objevují se v něm jak abstraktní geometrické formy (Mechanická zátiší, 1976–84), tak i abstrahující figurální kompozice (Corpusy ’88, Mechanické corpusy, 1997; Černé corpusy: Rodina, 2001; Negativní hlavy, 2010, 2011 aj.). Určitým protipólem jsou realistické záznamy lidských figur a tváří (Triptychy z počátku devadesátých let či portrétů Rodina: Triptychy z let 1991 a 2011). Mára ale experimentuje i s aplikacemi fotografie do různých materiálů (serigrafie, lepty do kovových a skleněných desek, transparentní filmy). V devadesátých letech využívá ve svých pracech fotografickou emulzi nanesenou na plátno (Figury ’86 adjustované na blindrámy), později plátno sochařsky modeluje a hřeby přichycuje k pevné podložce (Roušky, 1989). Současnou obdobou těchto postupů jsou například pigmentové tisky na plátně z roku 2009 (Memory) nebo jeho zatím poslední cyklus Tváře (2012–2014).

Pavel Mára se zúčastnil více než sta společných expozic, včetně mnoha prestižních souborných výstav české fotografie doma i v zahraničí. Připravil na čtyři desítky samostatných prezentací: naposledy se představil koncem roku 2013 v Paříži dvěma paralelními výstavami: „barevnou“ Le Corps objet v Českém centru (v rámci veletrhu Paris Photo) a „černobílou“ Corps accords v galerii Délire en formation (v rámci festivalu Photo Saint-Germain-des-Prés). Text: Martin Kůs, http://inoviny.slu.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Pavel Mára: Retrospektiva