Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Kopp: Top of Kopp

Do 30. 3. 2024 je v Clubu 3. břeh, který nově funguje i jako Galerie Fotorenesance, Nitranská 13, Praha 3, přístupná krásná výstava známého fotografa Pavla Koppa: Top of Kopp.

Pavel Kopp

Narozen 23.11.1940 v Plzni. Fotograf.
Původním povoláním je elektroinženýr, později obchodník a diplomat. Vystudoval České vysoké učení technické Praha, fakultu elektrotechnickou, obor filmové a televizní techniky /1963/. Zde se také podrobně seznámil s technickou stránkou fotografie /u prof. J. Šimka/.
Vážně fotografovat začal v r. 1967, hlavně ho zajímá živá fotografie.

V letech 1972 – 76 pracoval v Itálii, v Miláně, kde navázal kontakt se skupinou fotografů, soustředěných kolem galerie „IL DIAFRAMMA“. /Cesare Colombo, Lanfranco Colombo, Italo Zannier, Paolo Monti, Pier Berengo Gardin a další/.
Od r. 1974 je v kontaktu s Dr. Annou Fárovou z UPM, kdy napomohl k uspořádání výstavy Josefa Sudka v Miláně, s nímž se pak pravidelně stýkal až do jeho smrti.
V červnu 1975 uspořádal první samostatnou výstavu „Italské okamžiky“v budově Čs. Obchodního oddělení v Miláně.
Po návratu do vlasti v r. 1976 začíná systematicky fotografovat pražskou ulici se zaujetím pro hledání styčných bodů s italským prostředím.
Publikoval postupně v časopisech Fotografia Italiana, Revue fotografie, Československá fotografie, Mladý svět, Vita cecoslovacca, Tvorba, Kmen, Literární měsíčník, Scéna, Advanced Foto Video a dalších.

V r. 1983 měl v Malé Galerii ČS spisovatele v Praze první velkou domácí výstavu svých italských fotografií „Itálie je víc, než země, je to cit“ a tím navázal pravidelnou spolupráci s nakladatelstvím Československý spisovatel. Zde doprovázel svými fotografiemi sbírky básní Sandro Penna: Zvláštní radost žít /1986/ a V. Janovic: Most alchymistů /1989 s tématikou Karlova mostu/.
Od r. 1977 se pravidelně stýkal s hercem a spisovatelem Miroslavem Horníčkem a jejich spolupráce pak vyústila vydáním knihy italských fotografií „Chvilky s Itálií“ /1988/.
Následně bylo 30 jeho fotografií zařazeno do sbírek fondu Svazu českých fotografů.
V r. 1993 byla práce fotografa Pavla Koppa oceněna zařazením do Encyklopedie Českých a Slovenských fotografů /Asco, Praha 1993/.
V letech 1990 – 1994 pracoval znovu v Itálii jako diplomat na Velvyslanectví ČR v Římě.
V r. 2004 byly jeho vybrané fotografie vybrány do Zlatého fondu Národního musea fotografie v Jindřichově Hradci.

Již řadu let pracuje na projektu čs.-italských paralel, stejných situací v ulicích českých a italských měst. Tato výstava byla úspěšně prezentována i na fotofestivalu v Miláně a v Terstu, naposled i v kapli Italského kulturního institutu v Praze ,v lednu 2020 . V témže roce vystavil své italské fotky společně se slavným slovenským fotografem Karolem Kállayem pod názvem KOPP/KÁLLAY/ITALY na brněnském Špilberku. K 30. výročí sametové revoluce uspořádal výstavu NAŠE NORMALIZACE na žižkovské TV věži, kde také pravidelně vystavuje své cykly PRAHA MAGICKÁ a PRAHA MĚSTO MILOSTNÉ. V r. 2022 prezentoval ve Znojmě výstavu netradičních pohledů na toto město pod názvem ZNOJEMSKÁ ZRCADLENÍ.

Za své kulturní aktivity obdržel v r. 2015 děkovný dopis od českého ministra kultury a v r. 2020 pak Řád rytíře italské hvězdy od italského prezidenta.
Pavel Kopp je od r. 1985 členem Svazu českých fotografů /čl. číslo 13 743/.
Žije a pracuje v Praze.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Kopp: Top of Kopp