Vernisáž Pavel Karous: Snové krajiny a pustiny
Do 28. 2. 2022 bude v příjemném podniku Once upon a beer, Budečská 18, Praha 2, přístupná krásná a zajímavá výstava Pavla Karouse: Snové krajiny a pustiny.
Text Kateřiny Smejkalové k výstavě:
Udělat si obrázek o současném nepřehledném a rychle se měnícím světě je obtížné. Studují ho různé vědy, jedna z nich, psychologie včetně různých terapeutických přístupů, však ve svém mainstreamu zůstává překvapivě od světa odtržená. I špičkoví terapeuté často nemají na neurózu ze stresující práce, klimatický žal či beznaděj tváří v tváří systémovému sexismu jinou radu než nějakou cílící na jednotlivce: má se obrnit, naučit pracovat sám se sebou, hledat chybu v sobě.
Je přitom zcela zřejmé, že mnoho z obtíží způsobuje právě neutěšený stav světa – radikální literatura tak navrhuje, aby psychoterapeuti místo adaptační práce s klientovým či klientčiným nitrem ponoukali k boji za vnější změnu podmínek života. Že to by bylo adekvátní, zatímco popsaný v současnosti standartní přístup problémy nepřiměřeně individualizuje a psychologizuje.
Epidemie toho, jak uspořádání, ve kterém žijeme, tedy neoliberální kapitalismus se svou všudypřítomnou ziskovostí a konkurencí, bez jakýchkoli pro člověka existenčně nutných jistot, ničící nám planetu před očima, ovlivňuje individuální i kolektivní psyché, je přitom zřejmá. Ve společnostech roste nevraživost a agrese, šíří se vyčerpání, závislosti a jiné duševní choroby, lidé se nebývale politicky radikalizují.
Výstava Snové krajiny a pustiny právě s tím pracuje. Inspirovaná surrealismem zprostředkovává se současnými motivy tíseň, která se ze stavu světa vkrádá i do snů. Tím, co za snové strašáky zobrazuje, však zaujímá jasné stanovisko, jak se situace může zlepšit: psychologická práce jedince sama se sebou to rozhodně není.
Kateřina Smejkalová
…..
Pavel Karous je český sochař, pedagog a sklářský výtvarník zabývající se uměním ve veřejném prostoru.
Pavel Karous se narodil 8. června 1979 v Praze. Studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě u Ronyho Plesla. V letech 1998-99 působil na UJEP v ateliéru Skla Ilji Bílka. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru Prostorová tvorba u Mariana Karla. V letech 2002 až 2003 byl na stáži na Univerzitě v Plymouthu v ateliéru sochy Andyho Clussana. Nastoupil jako odborný asistent v ateliéru skla na VŠUP. V současnosti vede ateliér Sochy na Scholastice.
Do povědomí veřejnosti se dostal díky svému projektu Vetřelci a volavky, mapujícím normalizační umění v ČSSR. Na tento projekt později navázal i stejnojmenný dokument a poté série videí na Televizi Seznam Vetřelci a plameňáci. Zabývá se i scénografickými návrhy (např. pro hru Michala Pěchoučka Muži malují nebo hru Cybercomix).
CV: Wikipedia