Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Dias – fotografie

Do 23. 6. 2021 bude v Synagoze na Palmovce, Ludmilina 4, Praha 8 – Palmovka, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Pavel Dias – fotografie.

Otvírací doba pondělí – pátek, 14 – 20 hod.

Na výstavě představíme stručný průřez tvorbou jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů. Pavel Dias fotografoval od padesátých let, soustředil se na lidi a velká témata, která zpracovával do rozsáhlých dokumentárních cyklů. Jeho dílo se počítá k tradici humanistického dokumentu, přičemž překračuje obvyklou definici. Obrazy obsahují navíc moment tajemství, nedořečenosti, která nechává divákovi prostor k domýšlení. Pracujeme s monumentálními formáty fotografií, které necháváme vyznít v jedinečném prostoru Libeňské synagogy. Nejde o retrospektivu, ale poctu a vzpomínku – gesto vůči skvělému umělci, našemu kamarádovi, dobrému člověku, který nás letos opustil.

Výstavu připravily spolky 8jinak! a Krajinou přílivu
Kurátorem výstavy je David Kumermann

….

Pavel Dias (9. prosince 1938 Brno – 19. dubna 2021 Praha) byl známý český fotograf a vysokoškolský pedagog.

Pavel Dias v letech 1954–1958 vystudoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně obor fotografie u profesora Karla Otty Hrubého. Zde se také seznámil se svou pozdější manželkou, rovněž fotografkou Hildou Misurovou-Diasovou (1940–2019).

Při studiu spolupracoval s filmovým studiem ve Zlíně a pomáhal při vzniku filmu Vynález zkázy režiséra Karla Zemana. Dále studoval dva roky na FAMU v Praze kameru a fotografii a pak pracoval jako fotograf v barrandovských filmových ateliérech do roku 1961, kdy se vrátil ke studiu umělecké fotografie na FAMU, které dokončil v roce 1964 jako vůbec první absolvent tohoto oboru.

Svými fotografiemi přispíval do časopisu Mladý svět od jeho založení v roce 1959 do roku 1977. V letech 1964–1983 byl fotografem spolupracujícím s různými časopisy. Věnoval se převážně reklamní fotografii. V letech 1983–1988 působil na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně jako vedoucí oddělení fotografie. V letech 1989–2009 byl profesorem na FAMU v Praze, v letech 2005–2018 rovněž vyučoval fotografii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Pavel Dias spolupracoval s filmem, fotografoval koně a dostihy, koncentrační tábory jako památníky holokaustu, tvořil dokumentární cykly. Realizoval projekty Planeta malého prince a Poselství malých princů na podporu dětí s hematologickým onemocněním. V roce 2008 obdržel cenu Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos udělovanou Asociací fotografů České republiky.

Byl otcem dvou synů. Starší Pavel (1961–1979) zemřel jako mladý na akutní leukemii. Druhý syn Marek (* 1964) působí jako keramik a arteterapeut v jižních Čechách.

CV: Wkipedia (kráceno)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Dias – fotografie