Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Baxa & Ludmila Baxová: Magma Creativ

16. 11.-3. 12. / Mánes - výstavní síň / Malba

Do 3. 12. 2021 bude v malé výstavní síni Mánesa (provozuje Galerie Art Concept by Galerie Art Praha), Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava uměleckých děl Pavla Baxy a Ludmily Baxové.

Pavel Baxa (*1948) – umělec, autor nových technologií, ryzí člověk s přesahem

Umělecký designér a technolog, který dokáže mistrovsky kombinovat sklo, kámen a kov. Pomocí těchto materiálů tvoří jedinečné šperky, objekty a mnoho interiérových instalací. Za svého života se dokázal již výrazněji prosadit v zahraničí a jeho díla jsou součástí mnoha světových soukromých sbírek. Během tvůrčího procesu vynalézá své inovativní postupy a vytváří nové materiály. Z hlediska veřejného prostoru zde za zmínku stojí například Památník války za nezávislost v Estonském hlavním městě Tallin.

Ludmila Baxová (*1954) – energická a nezávislá umělkyně s vytříbeným smyslem pro barvy

Umění je pro mnohé dovednost, pro jiné krásný prožitek, pro Ludmilu Baxovou je to rozhodně cit převedený do konkrétních děl. Své myšlenky, důslednost a energii převádí v nápady, které jsou realitou v podobě návrhů ucelených interiérů, šperků a mozaiky. Veškerou krásu tvoří s mimořádným smyslem pro barevnou kompozici. Její díla jsou poutavá, okouzlující, při pohledu na ně se divák nejen zastaví, ale přemýšlí o tom, zda se smí dotknout, zda je smí vlastnit, přemýšlí o tom, …co je to za příjemný pocit, který vnímá.

Úvodní text Mgr. Hany Zmek, MBA, kurátorky výstavy:

Umění, které překračuje smyslové poznání, je kognitivní, navozuje pocit štěstí, spoluutváří charakter člověka, dovolí člověku pochopit, co jsou to duchovní hodnoty, překvapí a v neposlední řadě – dovolí člověku uchovat vše poznané.

Díla, vytvořená Pavlem Baxou, zcela právem můžeme považovat za součást kulturního dědictví naší země. Jím vytvořená díla představují mimořádnou řemeslnou dovednost, sny a fantazii přepracované v dokonalou krásu, která se tak stává, tak říkajíc – rodinným stříbrem.

Umění nás učí vnímat, chápat, prožívat a hodnotit. Tyto pocity a dovednosti jsou věcí tolikrát popsané teorie, ale díla Pavla Baxy nás naučí pokoře, respektu, ale také touze – být stále v přítomnosti konkrétního díla, a to bez ohledu na to, zda jde o solitérní dílo, šperk, bytový doplněk, celý interiér, případně památník.

Jedná se o velmi nadaného a respektovaného umělce, který má svá díla v mnoha zemích světa. Je autorem nových technologií na tepelné zpracování skla a jeho propojení s kovem a kamenem s využitím galvanoplastiky. Vyvinul nové šperkařské slitiny s vlastnostmi drahých kovů s názvy Cronilit a Ferálium.

Vystudoval Odbornou školu pro zpracování kovů a kamenů v Turnově (1969), kde se specializoval na šperk. Jeho vášeň a zaujetí pro minerály jej přivedla do Ústavu pro výzkum rud v Praze, kde rozvinul vlastní technologii zpracování mineralogických vzorků.

Na Přírodovědecké fakultě UK učil obor Zpracování mineralogických vzorků.

Pavel Baxa tvoří v několika rovinách, a to se zaměřením na svůj unikátní projev. Mimo vlastní šperkařskou tvorbu navrhuje a realizuje interiérové solitéry, celé interiéry a velké objekty pro veřejná prostranství.

V roce 1980 se stal členem Svazu výtvarných umělců v Praze.

V roce 1981 založil vlastní galerii v Praze, kterou zničila povodeň v roce 2002. Tato galerie už nebyla obnovena v původním rozsahu, ani na stejném místě.

Vladimír Spousta v roce 1995 napsal. „I když je krása základní estetický pojem, není jediným projevem estetického vztahu ke skutečnosti. Mezi estetickými kategoriemi nacházíme i jiné projevy tohoto vztahu: např. vznešeno, tragično, poetično.“ Pavel Baxa tvoří s nepokrytou láskou, s využitím vědy a vlastních technologických postupů a jistě světu nabízí ono zmíněné vznešeno, tragično i poetično

Mgr. Hana Zmek, MBA – kurátorka výstavy



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Baxa & Ludmila Baxová: Magma Creativ