Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Baňka: Reflexe

Do 9.10.2016 bude v Ateliéru Josefa Sudka, Újezd 30, Praha 1 (po zazvonění třemi průchody pořád rovně dozadu a přes dvůr), přístupná zajímavá a krásná výstava fotografií Pavla Baňky: Reflexe.

Kdybychom se pokusili představit si tvůrčí životopis Pavla Baňky jako fotografii, záhy by se nejspíš vyjevila její bytostná neustálenost. Střídaly by se v ní portréty, inscenované figurativní akce, autorem konstruované prostory, záběry na pokraji abstrakce, ale také krajiny a interiéry s duchovními odkazy. Pro takový pomyslný snímek by se pak nabízela celá řada rámců, které by organizovaly Baňkovo dílo podle různých vnitřních i vnějších kritérií – podobně jako se motiv rámu vrací v Baňkově tvorbě. Biografický rámec by ukázal, že ze svých autodidaktických fotografických počátků si Baňka uchoval odhodlání hledat a vynalézat, kterým odvrací hrozbu uměleckého zabřednutí a naopak směřuje k průběžnému ověřování nových možností. V rámci dějin české fotografie by Baňkovo místo leželo by nejspíš někde za zakladatelskou postavou Josefa Sudka, na kterého Baňka ve svých raných pracích odkazuje, a v sousedství Jana Svobody, se kterým ho pojí mimo jiné zájem o dílo předních českých a slovenských sklářů a šperkařů. V Baňkových aktech a některých portrétech se pak připomíná dílo dalšího velikána české fotografické avantgardy Františka Drtikola.

Tak jako u Drtikola nejde také u Baňky jen o prosté zobrazení fotografovaných postav, ale o vytvoření konstruovaného fotografického obrazu, jehož je zobrazovaná figura nebo tvář provokativní, a zároveň plně integrovanou součástí.

………………….

Pavel Baňka *1941 Praha. Vystudoval ČVUT (1958 -1963). Fotografuje od konce 70.let. Od počátku 90.let se věnuje výhradně volné fotografické tvorbě. Působí jako hostující umělec a pedagog na univerzitách v USA. Je postupně reprezentován několika významnými galeriemi v Chicagu, San Franciscu, Los Angeles a v New Yorku. Od roku 1995 je vedoucím atelieru Fotografie, fakulty umění a designu, UJEP v Ústí nad Labem. V roce 2002 spoluzakládá časopis Fotograf a vede jej dodnes.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Baňka: Reflexe