Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Paul Kostabi – Never York

Do 30. 9. 2024 je v Art & Event Gallery Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, 8.patro výtahem, přístupná pouze na předchozí objednání velmi zajímavá výstava Paula Kostabi – Never York.

Návštěvy jsou možné pouze po předchozí domluvě na art (zavináč) cernalabut.cz.

Jmenuji se Paul Kostabi a jsem americký výtvarný umělec. Narodil jsem se ve Whittier v Kalifornii. Hlavně maluji, ale věnuji se i sochařině, tiskům a serigrafiím. Již nějakou dobu pracuji i se sklem, ocelí a dalšími materiály. Žiji v New Yorku a mám dva ateliéry – tvořím především v East Village v New York City, ale mnohem větší ateliér mám ve městě Orangeburg v okresu Rockland, NY. Většinu svého života věnuji umělecké tvorbě. Má díla jsou běžně k vidění v galeriích a muzeích po celém světě již od roku 1984. V průběhu těchto let jsem byl často dotazován, proč se umění věnuji. Najít odpověď je pro mě vlastně velmi obtížné. Zjednodušeně tak musím říct „protože můžu“.
Někdy přemýšlím o své malbě v sezónním smyslu. Přesněji ve smyslu čtyř ročních dob. Mám čtyři odlišné styly, ale všechny se překrývají a stávají jedním. Podobně jako řada umělců a velkých mistrů maluji obličeje, květiny i abstrakní díla. Pak je tu ještě výrazná postava, které říkám „SPRKL“.

Obličeje i květiny, které vytvářím, řadím k figurativnímu expresionismu. Obvykle je maluji na jaře. Mé abstraktní malby pak někdy používám jako pozadí k výše zmíněným. Co se postavy „SPRKL“ týká, ta je jakousi opakující se osobností vytvářenou jednoduchými liniemi, kterou maluji napříč New Yorkem, například v SoHo nebo na budovy a vchody v East Village. On nebo ona jsou zamýšleni jako šťastné postavičky, které přinášejí lidem radost. Tím, že „SPRKL“ vyhrazuji ulicím, jsem si vysloužil nálepku představitele street artu, což je v pořádku. Nevadí mi být nazýván pouličním umělcem.
V rámci čtyřúhleníku stylů (obličeje, květiny, abstrakce a „SPRKL“) mám ještě celou škálu technik, které používám, jakými jsou například práce s bronzem, ocelí, sklem, hlínou, dřevem, sítotiskem nebo giclée. To vše se v mém díle prolíná a dává to i smysl, protože jakmile vidíte postavu v olejomalbě, je snadné ji nebo různé její časti převést do formy foukaného skla nebo hlíny.

Mé dílo je součástí sbírek lidí z celého světa, stejně jako je zastoupeno ve sbírkách institucí jako Guggenheimovo muzeum, Pattersonovo muzeum, New England Museum of Contemporary Art, The Whitney, Nassau County Museum v New Yorku, muzea v Itálii jako například Museo Civico v Teramu nebo Museo d’Arte Contemporanea v Casertě. Také jsem měl tu čest představit svoji práci v muzeu současného umění v Římě (Museo d’Arte Contemporanea di Roma, MACRO), kam jsem přestěhoval celý svůj ateliér a týden pracoval přímo na místě.

Kurátorem výstavy je Miroslav Houška, Galerie 1 České Budějovice – https://www.popartshop.cz/



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Paul Kostabi – Never York