Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Patrik Pelikán: Kryt

Do 30. 6. 2022 bude v pasážové galerii Ferdinanda Baumanna, Štěpánská 36, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Patrika Pelikána: Kryt.

I když je Štěpánská pasáž veřejným průchodem, byla koncipována a postavena jakožto obchodní pasáž. Galerii Ferdinanda Baumanna, využívající tamních prosklených výkladů, tak konkuruje sousední komerční zóna, díky čemuž může snadno dojít ke střetu rozdílných zájmů. Jednou z taktik, jak případný konflikt řešit, je pasivní obrana. Prostě se zakopat anebo zabednit. Tím se sice uhájí autonomie, zároveň však důkladně obrněná pozice čelí hrozbě nezájmu: je lehké ji ignorovat, a tedy se jí i vyhnout. Cementová stěrka, která osvětlenou prázdnou výlohu v horizontálních pruzích zvenčí pokrývá, s nezájmem počítá. Množství spár, z nichž se line světlo, na autonomii galerie upozorní a nabídne možnost průhledu. Je to ovšem průhled nevděčný: ostré zářivkové protisvětlo způsobuje, že pasivní pnutí přilnavého materiálu nabývá agresivního účinku.

….

Patrik Pelikán (nar. 1987) je absolventem pražské Akademie výtvarných umění, prošel ateliéry Jitky Svobodové, Jiřího Petrboka a Vladimíra Kokolii. Vlastní realizace jeho diplomové práce Oblézt umělce předurčila k tvorbě podobně prostorově sofistikovaných instalací, vždy signalizujících řešení určitého formálního problému (výstavy Skluz, Spád, Penetrace nebo Schodek).Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Patrik Pelikán: Kryt