Vernisáž Pasta Oner: Last Day in Paradise
Pouze do 23.11.2015 bude ve výstavní síni Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, přístupná velká a skvělá výstava Pasty Onera: Last Day in Paradise.
Po dvou letech od své rozsáhlé sólové výstavy Man on Fire, zabydlí Pasta Oner coby nezávislý umělec prostory legendární výstavní síně Mánes. Pasta Oner se svou výstavou Last Day in Paradise etabluje jako výrazný ateliérový a studiový tvůrce, jehož stěžejní tvorba spočívá v pop-artových akrylových malbách a ambiciózních prostorových objektech.
Pasta Oner, současný vizuální umělec, již roky působí převážně v galerijním prostředí, v němž systematicky prezentuje a rozvíjí své charakteristické vizuální tvarosloví a kontroverzní tematiku. Last Days in Paradise je autorovým osobním komentářem k povaze současné spotřební společnosti a jeho pozici v ní. Pasta Oner vyslovuje svá stanoviska pregnantními a provokativními rozměrnými a středoformátovými obrazy, stejně tak jako technologicky náročnými objekty, plastikami a prostorovými instalacemi. Po letech tak znovu naplní výstavní síň Mánes soudobou nezávislou uměleckou tvorbou, která nyní nově zrekonstruovaný bývalý stánek kulturního a společenského života etablovala v třicátých letech jako přední výstavní instituci.
—
Pasta Oner, občanským jménem Zdeněk Řanda, dříve znám jako uznávaná postava pražské writerské scény, dlouhodobě rozvíjí a prosazuje svou tvorbu spíše v tradičních médiích, tj. v malbě a (přeneseně řečeno) v sochařském objektu. Přes četné venkovní a městské realizace a muraly – široké mediální a veřejné pozornosti se těšila například nedávná výmalba v pražském metru (stanice Anděl a Můstek) či realizace poblíž stadionu Sparty na pražské Letné – prosazuje se Pasta Oner čím dál tím více nejen v českém v galerijním kontextu. Na vydařenou účast na nedávném veletrhu současného umění Contemporary 2015 v Nové síni, navázal nyní nově i svou úspěšnou prezentací na veletrhu v londýnské Saatchi Gallery, na kterém se spolu s Pastou Onerem prezentovala řada předních umělců domácí česko-slovenské scény (David Černý, Roman Týc, Masker, Viktor Frešo, Michael Gabriel či Martin Krajc). Pasta Oner se na obou veletrzích prezentoval svou aktuální malířskou tvorbou, kterou do detailu rozpracovává na aktuální výstavě.
Pastovy obrazy, stejně tak jako jeho rapidně se rozvíjející zájem v tvorbě a navrhování objektů, kladou čím dál tím větší důraz na finální adjustaci a povrchovou úpravu. „Povrchová úprava, respektive výrazná adjustace, kterou nyní častěji používám, zastupuje v mém díle dvě základní funkce: rámovaný obraz, respektive povrchově ušlechtilý objekt, získává status „uzavřenosti“, hotovosti, nejen ve smyslu komodity, ale také ve smyslu připravenosti k tomu být někým osvojen a nepřekrucován, nedeformován neohebným, esteticky nepoučeným zacházením. Druhá funkce spočívá v tom, že mi adjustace a důraz na dokonalý povrch pomáhají jak v artikulaci mého kritického – nebo spíše reflexivního – postoje k současné spotřební společnosti, v ironizaci její posedlosti povrchem, obalem, stejně tak jako v ironizaci mě samého jakožto součásti této společnosti“, říká Pasta o své rostoucí zálibě v „glossy“, nablyštěných površích. Velký počet malířských pláten tak vyvažují dominantní objekty, které v obsáhlé variaci technik a materiálových provedeních demonstrující Pastovu preciznost ve volbě a zpracování „final touch“ úprav.
Výstava Last Days in Paradise Pasty Onera přivádí po letech současné autorské umění do prostorů výstavní síně Mánes. Výstava bude zahájena veřejnou vernisáží 10. 11. 2012 od 19:00. V průběhu vernisáže a výstavy bude v provozu i speciální Pasta Oner Shop, v rámci kterého budou k prodeji tradiční limitované autorské signované sítotisky, kalendáře, produkty ve spolupráci s Marshal Apparel, kryty a skiny na mobilní telefony, tablety, notebooky a mnoho dalšího.
—
Info o autorovi
Pasta Oner platí za jednoho z nejvýraznějších představitelů současné české umělecké scény. Coby tvůrčí osobnost se Pasta Oner v posledních letech – v kontinuitě se svou graffiti a street artovou zkušeností přelomu nového tisíciletí – intenzivně profiluje v mezích klasických nezávislých i veřejných galerijních provozů, ve kterých snoubí a zároveň i překračuje klasické žánrové kategorie pop artu a cartoon estetiky. Přesto, že se v jádru své práce dotýká principů „postprodukce“, vymyká se Pasta Oner svou tvorbou aktuálním dominantním proudům post-konceptuálních strategií ve výtvarném umění a prošlapává si v českém kontextu netradiční cestu mediálně zdatného a široké veřejnosti známého, lehce kontroverzního umělce. Středobodem Pastovy tvorby je akrylová malba a vytváření závěsných obrazů stejně tak jako navrhování prostorových objektů, plastik, instalací a realizace muralů, tj. velkoformátových maleb ve veřejném prostoru.
Dílo Pasty Onera svým charakteristickým způsobem reflektuje a ironizuje současnou popkulturní společnost. Tradiční témata fascinace světem bohatstvím, sexu, víry, luxusních značek a spotřební krásy zařazuje autor do nového a aktuálního kontextu povahy kybernetické společnosti, světa exponenciálně rostoucí rychlosti přenosu informací a klipové estetiky každodenního prožívání. Tento svět, jehož je sám Pasta, stejně jako i my, nutnou součástí, naplňuje svou angažovanou reflexí. Autorova tvorba je nalezeným rubem a lícem pekla i nebe nás samých. V prostupování emocí dobra a zla, banality a vážnosti spočívá klíč Pastova myšlení, které nás překvapuje nehoráznou křehkostí nekonečně se vinoucího oblouku poněkud patetické Božské komedie.
Past Oner se účastnil okolo třiceti kolektivních výstav, v uplynulých letech realizoval tři obsáhlé sólové výstavní projekty (Peep Show, Man on Fire, Recall). Čtvrtou samostatnou výstavou autora je listopadový projekt Last Days in Paradise, která proběhne v Galerii Mánes. Pasta Oner nad rámec své autorské studiové a galerijní tvorby reprezentuje často Českou republiku na oficiálních kulturních a společenských akcích v zahraničí. Výraznou intervencí byla jeho realizace Candy Shop v českém pavilonu na šanghajském EXPU v roce 2010. V roce 2012 byl v průběhu Olympijských her pozván Českým centrem v Londýně v rámci akce “Czech Open 2012″: česká kulturní sezóna v Londýně k realizaci muralu a zapojení se do komunitního projektu s místními občany a umělci. V témže roce si jej přizvala Česká ambasáda a Museu Nacional Honestino Guimarães ve městě Brasilia k participaci na výstavě současného brazilského umění MAB – Dialogos da resistencia. Na návrh Pasty Onera byla v roce 2013 po boku prvorepublikových děl realizována barevná skleněná vitráž u Zrcadlového sálu v pražském Paláci Lucerna. V roce 2014 byl Českým centrem v Moskvě přizván k vytvoření velkoformátového muralu „Nothing worth having comes easy“ a pomalování tramvajového vagonu v ruském Magnitogorsku. Na letošní zdařilou prezentaci na veletrhu v londýnské Saatchi Gallery, na kterém se spolu s Pastou Onerem prezentovala řada předních umělců domácí česko-slovenské scény (David Černý, Roman Týc, Masker a další) navázal pak v roce 2015 Pasta mediálně i veřejně úspěšnou akcí výmalby vestibulů pražského metra. Dlouhodobě spolupracuje s neziskovou organizací Amnesty International na projektu ochrany lidských práv Art for Amnesty, coby vystavující umělec se účastnil se svými díly dobročinné aukce Nadace Via a akce Konta bariery Nadace Charty 77.
Partnerem výstavy je Czech Design Week, adidas, Perfect Catering by Filip Sajler, Nielsen, RedBull, Bohemia Sekt, Heineken.