Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Paint Additives: Bäckerstrasse4 – platforma pro mladé umění

Do 5.5.2017 bude v Rakouském kulturním fóru, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1, v obou patrech přístupná velmi zajímavá výstava Paint Additives: Bäckerstrasse4 – platforma pro mladé umění.

Galerie bäckerstrasse4 – platforma pro mladé umění byla založena v roce 2008 a nabízí absolventům rakouských vysokých uměleckých škol možnost prezentovat jejich díla. Chce tak prostřednictvím mnohostranného programu podpořit umělce na začátku jejich samostatné kariéry, vytvořit celostátní síť a interdisciplinární komunikační prostor pro mladé umění. Zvláštností platformy je, že výběr umělců provádí mezinárodní porota (např. Bärbel Grässlin, galeristka, Frankfurt; Adi Rosenblum, umělkyně, Vídeň; Stephan Schmidt-Wulffen, bývalý rektor Akademie výtvarných umění, Vídeň; ředitel New Design Academy, Dolní Rakousko; Eckhard Schneider, generální ředitel Pinchuk Art Centre, Kyjev; Sofie Thorsen, umělkyně, Dánsko; Adam Budak, šéfkurátor Národní galerie v Praze – palác Kinských, Praha; Andrew Renton, ředitel Curating at Goldsmiths – Londýnská univerzita; Gabriele Schober, iniciátorka a ředitelka bäckerstrasse4 – platforma pro mladé umění).

Rozmanitost a různorodost pozic umožňuje vhled do plurality současné mezinárodní umělecké produkce.

Výstava Paint Additives, připravená pro Rakouské kulturní fórum v Praze, představuje díla sedmi umělců Galerie bäckerstrasse4: Gernota Fischera, Gerharda Fresachera, Thomase Gänszlera, Heiri Häfligera, Matthiase Lautnera, Olafa Ostena a Elisabeth Wedenig.

Vystavené práce tematizují pojem malby, snaží se ovšem také procesy a projevy malby různými způsoby překonávat a rozšiřovat. Na jedné straně jsou do repertoáru zařazeny nezvyklé materiály, na druhé straně vznikají posuny použitím kreslířských nebo sochařských prvků.

Různé oblasti činnosti zúčastněných umělců, které sahají od malby přes sochařství až k divadelním a hudebním výrazovým prostředkům, rozšiřují možné přístupy k médiu. Aniž by opouštěla obrazovou plochu, pokouší se výstava odhalit rozmanité možnosti malby a současně pátrá po její podstatě.

Nejen tuto akci, ale i mnoho dalších evropských kulturních akcí najdete v aplikaci #EUNIC app! Řekněte si o kulturu! Download Android:http://goo.gl/g5DP3T / iOS http://goo.gl/F9VTGoFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Paint Additives: Bäckerstrasse4 – platforma pro mladé umění