Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Otto Placht: „Peru…příběhy z třetího břehu“

Do 3. 8. 2021 bude v Beseder Gallery, Drahobejlova 15, Praha 9 (vstup z Lihovarská 12), přístupná zajímavá a krásná výstava Otto Plachta: „Peru…příběhy z třetího břehu“.

V červenci 2021 v Peru vrcholí oslavy 200 let nezávislosti od španělské nadvlády a v naší galerii probíhá tematická výstava „Peru…příběhy z třetího břehu“ českého akademického malíře Otto Plachta, jehož druhým domovem je peruánská Amazonie. Vystavované obrazy tvořil až do konce června na (třetím) břehu jezera Yarinacocha ve svém amazonském ateliéru a přivezl je do Prahy jen čtyři dny před vernisáží.
Jedná se tak o jeho nejnovější tvorbu a obrazy jsou zcela výjimečné také tím, že k malbě používá skoro výhradně přírodní materiály. Jako barvivo mu slouží především vývar z kůry amazonských stromů jako je např. caoba, které indiáni říkají pucutti, esence z amazonských rostlin, listů a plodů či jemné bahýnko. 

Samotné obrazy jsou inspirované především vizemi z ceremoniálů liány ayahuascy a koloběhem života amazonského pralesa, v jehož lůnu vznikaly. Placht zachycuje na plátně svět nejrozmanitějších alegorií, ve kterých se prolíná prastará amazonská mytologie a křesťanství s kosmologií a nejrůznějšími symboly a archetypy kolektivního nevědomí.

Obrazy vyprávějí příběhy ze třetího břehu, který je mimo čas a prostor, kam vstupuje sám autor při jejich tvorbě a také šamani během ceremonie. Vzpomínají na minulé události, které si jinak nepamatují a předvídají budoucnost, která je jejich následkem… Skládají čas z kousků plujících v prázdnotě dle potřeby a libosti. Otevírají vědomí návratu ducha do věčného okamžiku. Vyprávějí neuvěřitelné příběhy o tajném vědění, jehož příkazem je mlčení… Samotný čas je přitom řekou se dvěma břehy, která může existovat bez vod, ale bez břehu nikoli.

Na obrazech nalezneme také střípky vyprávění dona Javiera z knihy Cesara Calva „Tres Mitades de Ino Moxo“. Příběhy, které se vrací v čase 60 milionů let, kdy svět byl jen popel a Pachakamaite, Bůh Ashaninku, stvořil první ženu, spanilou Kaametza. Z jejího žebra vznikl muž Narrowe, se kterým se hned pomilovala a oba ve spojení blaženosti orgasmu počali světlo… tak vzniklo světlo světa, slunce světa džungle od počátku vesmíru pralesa…

Tuto velmi unikátní výstavu, která doputovala do Čech až ze srdce peruánské Amazonie, doplní bohatý doprovodný program

▪ 28.7. – 19:00 – FIESTAS PATRIAS
Oslavy 200 let peruánské nezávislosti oslavíme velkým koncertem kapely Rimao & Los Triollos
K vidění budou dále videoprezentace osmi peruánských umělců z Cusca, Limy a amazonské Pucallpy. 

▪ 3.8. od 18:00 – DERNISÁŽ  
Slavnostní zakončení výstavy

Kromě výše zmiňovaných událostí se bude v průběhu výstavy v předsálí promítat dokument Alice Růžičkové Malíř Džungle z roku 2000, který mapuje umělcův život v peruánské Amazonii.

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Honza Ch.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Otto Placht: „Peru…příběhy z třetího břehu“