Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ondřej Basjuk: Wabi-Sabi

Do 7.5.2016 bude v Galerii Petr Novotný, Heřmanova 35, Praha 7 (kousek nad Veletržním palácem), přístupná zajímavá výstava obrazů Ondřeje Basjuka: Wabi-Sabi.

Jarní výstava v Galerii Petr Novotný představuje nejnovější tvorbu pražského malíře Ondřeje Basjuka. Je to první spolupráce malíře s touto galerií.

Ondřej Basjuk se narodil roku 1983 v Domažlicích. V letech 2006 – 2012 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru grafiky u prof. Vladimíra Kokolii. Žije a pracuje v Praze.

Basjuk připravil pro tuto galerii komplexní instalaci, která sestává jednak z obrazů – pláten, prostorových objektů i ručně malovaných tapet. Výstava tak tvoří jeden celek, který sjednocuje téma výstavy, inspirované cestou za památkami v Itálii. Další inspirací je japonské učení wabi-sabi, které vychází z pomíjivosti věcí, krásy nedokonalosti, zrání, stárnutí a zániku. Vše je pojednáno jeho známým rukopisem s barevností výrazně staženou do černé a bílé s malými akcenty jiných barev. Obsahově by se jeho obrazy daly označit jako žánrová zátiší. Basjuk je romantik, objevitel vzdálených krajin a skrytých příběhů.

Autor k výstavě uvádí: „Výstava Wabi-Sabi  kombinuje dvě zdánlivě neslučitelné myšlenky. Oběma těmito směry ale navazuje na silné vizuální vjemy při mé první cestě do Itálie, především Říma. Nekonečné překrývající se textury ošlapaných mramorů a oprýskaného zdiva, vše restaurátory pečlivě udržováno v antické opotřebovanosti. Jak s tím ale souvisí buddhistický systém wabi-sabi? Díky svému letitému zájmu o orientální, především buddhistické umění, paradoxně nahlížím i na klasické evropské kulturní dědictví s kontextem asijské estetiky. Ve světě jsou nejlepšími napodobovateli samozřejmě Číňané, v Evropě jsou to ale právě Italové. Vznikla tak poťouchlá myšlenka, že všechno co jsem viděl na Foru Romanu a dalších Forech, mohlo být již vyrobeno v kánonu wabi-sabi, tedy předem postařené a s patinou. Wabi-sabi je ostatně filosofický směr, představující princip, že člověk se cítí lépe obklopen opotřebovanými nebo alespoň nedokonalými věcmi. V současném kontextu hipsterství a retrománie tato filosofie dostává další rozměr – dávají nám věci, které mají něco „odžito“ pocit, že i my samotní máme větší význam? “

Ondřej Basjuk působí na výtvarné scéně 10 let, samostatně začal vystavovat od roku 2006. Za čtyři roky od absolvování Akademie se z něj stal velmi zajímavý umělec s vlastním názorem, originálním stylem, schopným pracovat nejen s klasickým plátnem, ale i s dalšími médii. Je to autor, který si bezesporu zaslouží naši pozornost i v budoucnu.

Zdroj: TZ k výstavě



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ondřej Basjuk: Wabi-Sabi