Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Oľga Paštéková, Martin Salajka: Urban beast

Do 1. 10. 2021 bude v Galerii Slovenského Institutu, Náměstí Republiky 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a silně zneklidňující výstava  Oľgy Paštékové a Martina Salajky: Urban beast.

Text kurátora Radka Wohlmutha k výstavě:

Slovensko – česká výstava dvou výrazných expresivních malířů dlouhodobě monitorujících téma vágního prostoru na pomezí měst a industriální divočiny, který obývají lesní šelmy, vodní přízraky i vzdušní dravci. Jejich obrazy zaplněné totemickými zvířaty, ať jsou to vlci, sovy, můry nebo studenokrevné ryby jsou rozprostřené na hraně reality a fikce, takže na jednu stranu připomínají skutečné pronikání divokých živočichů do teritoria lidských sídel, často až k bezprostřední blízkosti obydlí, na straně druhé evokují prastaré mýty, ságy a lovecké legendy. Práce obou autorů jsou skládané do prolínavého dynamického celku a instalace, která do galerijního prostoru vnáší přírodní logiku, se stává vizuální metaforou krajiny.

Radek Wohlmuth

Martin Salajka (1981)

Absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, studoval v ateliéru Michaela Rittsteina a už během studií si vytvořil svůj velmi originální potemnělý styl. Jeho dekadentní obrazy plné hrůzostrašných výjevů často na diváka působí jako dynamické momenty hororových příběhů, které jsou zastaveny v jejich nejnapínavějším momentu. Jiná díla naopak vyzařují klid – letící sova nebo sokol hlídající své mladé. Salajkova fascinace noční přírodou, která je protkána dravou zvěří, napětí zachycené situace a osobitá barevnost zanechává velmi silný dojem.

Martin Salajka je držitelem ceny za litografii na Grafice roku 2018.

Oľga Paštéková (1984) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, študovala i na Akademie der bildenden Künste vo Viedni. Jej diela boli odprezentované na množstve výstav nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Rakúsku, či v Londýne. Oľga sa hľadala v rôznych odvetviach umenia cez grafiku, video či inštaláciu. Jej “bytostným médiom” sa však napokon stala maľba. V jej tvorbe dominujú tmavé farby a atmosféra noci. Inšpiráciu nachádza vo svete takých zvierat ako sú vlky, medvede a havrany. Vytvára si osobitú mytológiu, pracuje so symbolmi života, smrti, transformácie… Debutovala v roku 2006 cyklom „Nočný chodec“ a s úspechom sa stretla aj jej samostatná výstava “…vzala košík a vybrala sa do lesa…“.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Oľga Paštéková, Martin Salajka: Urban beast