Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Oleksandr Tymkanych: Materiál

22. 9.-5. 10. / Polagraph / Fotografie

Do 5.10.2016 bude ve fotografickém obchodu a galerii Polagraph, Husinecká 14, Praha 3, zdarma přístupná výstava Oleksandra Tymkanyche: Materiál.

Oleksandr si s každou fotkou dokáže vyhrát tak, že z Impossible filmu vytáhne absolutní maximum. Jeho fotky, jemně barevné abstraktní obrazy, působí jako z jiného světa. Popovídali jsme si s ním o souboru, který v Polagraphu osobně představí.

„Narodil jsem se na Ukrajině a už tam jsem navštěvoval základní uměleckou školu, takže jsem měl k výtvarnu blízko. V roce 2005 jsme se přestěhovali s celou rodinou do ČR a já nastoupil na střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, kde jsem začal studovat obor užitá fotografie a úplně jsem tomu propadnul“, popisuje Saša svoje fotografické začátky. Už tehdy na střední škole nafotil vlastní fotografickou knihu pojednávající o cikánské osadě v Přerově a začal se plně věnovat klasické chemické fotografii. Při dalším studiu, v ateliéru reklamní fotky na UTB ve Zlíně, se nejenom díky otevřenému přístupu profesorů jeho záliba v analogu naplno rozvinula a mimo svůj středoformátový Pentax propadnul i instantní fotce.

A takhle jsme Olexandra vlastně poznali – jako nadšence, který se na našem workshopu zamiloval do Polaroidu SX-70 a okamžitě s ním dokázal vytvořit perfektní snímky. To nadšení, které z profesora Jana Jindry i samotného Saši a dalších studentů vyzařovalo, nás nadchlo – ale přesto by nás v té době nenapadlo, že o pět let později uvidíme od tohoto autora snímky, které se úplně vymykají tomu, na co jsme na české „polaroidové scéně“ zvyklí.

„Instantní film, dneska již od známé firmy Impossible, mne hned uchvátil. Kouzlo instantní fotografie je dnes pro mě nezaměnitelný pocit unikátní práce s materiálem, který má své specifické vlastnosti. Mírná neostrost u předešlých generací filmu, ne příliš výrazné barvy a nezaměnitelné vlastnosti chemického procesu, který nejde ničím jiným nahradit. I přesto, že někdo může tyto vlastnosti považovat za určitou chybu nebo nevýhodu při práci, já se jich naopak snažím využít ve svůj prospěch. Zdánlivě samostatný proces, do kterého nejde příliš zasahovat a ovlivňovat jeho průběh, je pro mne právě širokým prostorem, kdy se snažím s instantním materiálem experimentovat, a to jak způsobem samotného svícení záběru, ovlivňování expozice, až po různé způsoby vyvolávání fotografií“, vysvětluje autor fotek.

Ve své práci Impossible filmy využívá ke tvorbě emotivních abstraktních zátiší. Výsledkem jsou dva na sebe navazující soubory imaginárních krajinek a tvorů žijících v těchto krajinách. Soubor nese název Fantasyland a vznikal v rámci univerzitního projektu na téma Zvířata. Poprvé se představil v rámci týdenního festivalu Zlín Design Week, později v Košicích v prostorách HalmiSpace.

Důkazem, že Saša instantní fotografií a Polaroidem opravdu žije, je také jeho záliba v technické stránce celé věci. „Polaroid se pro mne stal neodmyslitelnou součástí života, rád experimentuji, Polaroidy rozebírám a snažím se opravit. Momentálně mám asi 8 fotoaparátů jako Polaroid SX–70, SLR 680 a další“.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Oleksandr Tymkanych: Materiál