Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Obdas Akrobad: Kontroll

Do 30. 8. 2023 je v nově otevřené pobočce Galerie MEGA, podchod metra Můstek, výstup Václavské náměstí, přístupná velmi zajímavá výstava Obdas Akrobad: Kontroll.

Společná výstava dvojice Obras Akrobad nese název Kontroll podle skvělého maďarského filmu Nimróda Antala, jehož hlavními protagonisty je parta revizorů v Budapešťském metru. V bizarních i humorných kulisách východoevropského metra přelomu tisíciletí se rozehrává temné a metaforické drama v němž netušící cestující končí pod koly souprav častěji, než by bylo normální. O hlavním hrdinovi se postupně dozvídáme, že z podzemního systému vlastně nikdy nevychází na povrch…
 
Expozice nabízí dva různé pohledy na vestibuly a stanice metra jako svébytný mikrokosmos, který má mnoho uživatelů, ale (zdánlivě) žádné skutečné obyvatele. Členitá stanice Můstek, v níž se výstavní prostor nachází, slouží jako metafora místa, v němž lze trávit veškerý svůj čas ve skrytu před slunečními paprsky. Zároveň jde o prostor, do nějž se smí pouze s označenou jízdenkou, po řádném zaplacení “mýtného” – a tuhle podmínku mají za úkol kontrolovat revizoři, nejvysmívanější povolání ze všech. Jak daleko budou ochotni zajít při plnění své role?
 
Více o umělcích:
 
Tomáš Staněk / Obras
*1994, Praha/ Po maturitě na všeobecném gymnáziu PORG absolvoval magisterské studium ilustrace a komiksu na FDU LS v Plzni. Vydal komiksové knížky METRO (2017) a PRÁZDNINY (2021). Kromě kreslení, volné malby a malování zdí se věnuje tvorbě zinů, občasně tetování a sbírání viteálů. Rapuje v uskupení DBKL. Žije a tvoří v Praze, což je i jedním z nejsilnějších inspiračních východisek pro jeho práci.
 
Josef Sedlák / AkroBad
*1990, Plzeň/ Po střední umělecké škole vystudoval bakalářský obor ilustrace na FDU LS. Od té doby působí jako výtvarník na volné noze; věnuje se především ilustraci, velkoformátovým malbám na zeď, autorským printům a obrazům. V jeho dynamické tvorbě se prolínají motivy města, zašlého industriálu a přírody. Pracuje s abstrakcí, graffiti a dekonstrukcí písmen. Žije v Plzni a současně zde má i ateliér v kreativní zóně DEPO2015.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Obdas Akrobad: Kontroll