Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Nová věčnost > Fašismus a figurace

Do 5.2.2017 bude ve White Pearl Gallery v Art Districtu Pragovka, Kolbenova 34A, Praha 9, přístupná skvělá výstava umělecké skupiny Nová věčnost (Adam Stanko / Helena Sequens / Pavel Karous): Fašismus a figurace. Galerii najdete v prostředním křídle Pragovky, vchod je v jeho zadní straně (myšleno souběžně s Kolbenovou). Výstava je přístupná od 13:00 do 18:00 (kromě pondělí).

„Fašismus, tedy vůle k národní a konzervativní revoluci není archaismem ale aktuální politickou realitou, je patologickou reakcí na současný globalizovaný svět zabydlený zmutovanými pokémony, psychopatickými Fremeny a lidožravými drony.

Umělecká skupina Nová věčnost přesunula do domovské Prahy výstavu, která vytvořila v prosinci minulého roku pro Kulturní dům v Oslu ve spolupráci se Syrskými emigranty z utečeneckého centra Lørenskog. Výstava rozkrývá latentní i otevřený kulturní rasismus a ideologický fanatismus přítomný v západní civilizaci. Instalace reaguje na aktuální patologické jevy ve společnosti, jako jsou xenofobie, utečenecká krize, terorismus DAES a neonacismus, ale i pokusy o násilnou integraci. Diverzní charakter výstavy spočívá v nevážném dialogu Blízkého východu, Skandinávie a východní Evropy nad „palčivými problémy současného světa“. Umělci, pocházející z Východní Evropy, která sama trpí obludným rasismem a xenofobií, uštědřili přednášku na domácí půdě bohatého a vyspěle demokratického Norska, které je dáváno za příklad otevřené a rovnostářské společnosti s kvalitním integračním programem, aby mu nabídli vhled do vlastního nevyrovnaného podvědomí z vnější ještě nestabilnější perspektivy. Nová věčnost „veselou a hravou“ formou rozebírá nezdravý konstrukt kulturní a národní nadřazenosti, dělení na My a Oni. Za černým až zlovolným humorem můžeme spatřit dialektický přístup Nové věčnosti k horroru současnosti kulminujícím na Blízkém východě. Výstava se zabývá nejen společenskými protiklady mezi syrskou humanitární krizí a norskou humanistickou velmocí, ale nabízí i vhled do psychologie cynického českého národa, který utrpěl mentální zranění z doby, kdy byl Ruskou kolonií a následně se podřídil Západu – globálnímu hegemonu ve fázi úpadku. Formálně pracuje skupina na bázi studie spojitosti tvarosloví lidských forem a sociálních vztahů, obnažuje vlákna mezi realismem a abstrakcí. „ – Nová věčnost

Nová věčnost
Umělecká skupina Nová věčnost je tvořena skupinkou přátel (Helena Sequens, Adam Stanko, Pavel Karous), kteří se seznámili na studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde studovali sochařské ateliéry. Od začátku se vyjadřují k lokální politické realitě a jejich tématem společné tvorby je vztah morfologie tvarů a lidské společnosti, napětí mezi abstrakcí a realismem.
V minulém roce, v období tzv. utečenecké krize, a vzmáhající se vlny neonacismu a rasismu, reagovali hned několika intervencemi ve veřejném prostoru, například na fasádu synagogy v centru Prahy gerilově doplnili do citátu ze starého zákona „mír a zdar dalekému i blízkému“ doplněk „i utečencům“ a na bránu detenčního tábora v Drahonicích při performance ilegálně osadili nápis „Štěstí je volba“ ve formě nápadně připomínající bránu z koncentračního tábora Dachau. Mezi jejich starší, práce pak například patří dočasná instalace „Žvejkačka“, na piazzetě Nové Scény Národního Divadla v Praze, která vznikla intervencí do sochy „Znovuzrození“ od Josefa Malejovského z roku 1983, nebo výstava „Nebe vysoko nad námi je naše!“ ve veřejném prostoru v galerii Artwall. Ta připomínala sedm klíčových nemovitostí, které pro autory ze skupiny Nová věčnost představují milníky lokálního squatterského hnutí, formou monumentálních plakátů vycházejících z estetiky vietnamských, protiválečných, propagandistických plakátů.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Nová věčnost > Fašismus a figurace