Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Norbert Tappert, Viv Vargová: Krasovhledy

Do 30. 11. 2022 je v Kavárně a galerii Art-n-Coffee, pasáž českého designu, Na Příkopě 24, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Norbert Tappert, Viv Vargová: Krasovhledy.

Noró

Excentrický Art Brut umelec, vlastným menom Norbert Tappert sa narodil 2. 11. 1976 ako syn rusínskeho vynálezcu Nikoly Tapperta (Tappertuum Mobile) a tatárskej princezny Márie, dcéry chána Topolanchina.

Prvý fotoaparát – ETJUD – dostal už v troch rokoch a to predurčilo jeho ďalší smer.

Detstvo prežil na východnom Slovensku, prevážne v Košiciach, kde sa na konci devädesiatych rokov venoval performance: Včera zomrela susedova žena, ktorá bola dlhé roky mojou milenkou (1995, Elektráreň – Dom Fotografie, Poprad), Moloch (1995, Galéria Júliusa Jakobyho, Košice), Rituál moci a bezmocnosti – Limitovaná komunikácia II (1996, ŠÚV, Košice) atď. Približne v tom istom období sa začal venovať aj umeleckej fotografii a jej počítačovým mutáciam a vystavoval v Poprade, Košiciach a Bratislave. Následne založil so svojimi rovesníkmi, režisérom Gejzom Dezorzom a spisovateľom Agda Bavi Painom tzv. Ignorantskú generáciu. „Nesúhlasíme! Nedbáme! Nevieme!“ stálo v ich Manifeste.

V roku 2000 sa presťahoval do Prahy, kde sa na jednu dekádu stratil vo svete komerčnej vizuálnej produkcie, aj sám v sebe. „Bol som a budem Ignorant. Žijem výhradne vo Svojom svete. Dvakrát som si odfotil smrť, ale prežil som. Potrebujem tvoriť!“ píše tentokrát vo svojom osobnom manifeste.

V roku 2015 vystavoval v Stredoevrópskom Dome Fotografie v Bratislave súbor vyše 35 veľkoformátových farebných fotografií zo svojho nevšedného sveta. Kurátor výstavy, známy fotograf Peter Župník, hovorí o výstave: „NORBIS PICTUS nás vťahuje do výtvarnej feérie; putujeme intímnym príbehom sexuality, príťažlivosti a živočíšnosti.“ A pokračuje: „Neviditeľná hranica, kedy môžeme skĺznuť do vulgárnej perverzity, sa neustále posúva a mení. Tappert sa po nej pohybuje so znalosťou prevádzača a nezachádza ďalej ako je treba.“ Sám autor priznáva, že fotografie sú hľadaním hraníc medzi estetikou a pornografiou. Chýbajúce svetlo, ktoré podtrhuje intimitu častí ľudských tiel, všadeprítomné oči ako symbol voyerizmu, obskúrne autoportréty, to sú série fotiek na výstave, nazvané Prvé Geňo, V Noříkově vidění a Výčitky z vedomia.

Identita autora – Norberta Tapperta – nie je žiadnou náhodou. Fotograf zmenil meno podľa slávneho detektíva. Rozhodol sa tak počas svojho života, ktorý poníma ako jeden kontinuálny umelecký projekt.

HomeFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Norbert Tappert, Viv Vargová: Krasovhledy