Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Nika Holúsková / Odrazy

2. 5.-21. 6. / Cafe Prostoru v NTK / Malba

Do 21.6.2019 bude v Cafe Prostoru_ , v budově Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6, přístupná velmi zajímavá výstava Niky Holúskové / Odrazy.

Odrazit se ode dna a reflektovat se. Výstava Niky Holúskové připomíná výtvarnou definici nového vztahu skutečnosti a člověka z druhé poloviny 20. století – novou figuraci. Reakce na svět, který je dodnes zahlcený neosobním uměním, ale i neosobních vztahů, je stále příliš aktuální. Svým autorským přístupem bez vědomých konvencí a inspirací se soustředí na figurativní motivy – hlavně portréty a torza těl bez určení pohlaví. V nich zachycuje právě tak jako umělci z 50.–70. let vlastní často destruktivní emoce a existencionální pochybnosti vlastního já, aniž by do tváře umisťovala konkrétní výraz. Vnitřní soulad autorky s její prací může na někoho působit až děsivě, ale jak říká autorka: „jde jenom o souznění, ne že bych se chtěla zabít,“ a dodává: „prohloubení emocí není žádná vražda.“ Není třeba hledat další význam, nýbrž paralely ve vlastním světě. Rozervanost, osamělost, naděje, nové cesty, odpuštění, souznění… Pokud něco z autorčiny duše je nám vlastní, stává se odraz sdělení autorky odrazem nás samých. Toužíme být, kým jsme bez nekonečného srovnávání. Nika Holúsková pracuje se strukturami, které malbu doprovází. Vytváří z nich fragmenty, které fungují jako samonosné prvky naturalistické deformace reality. Pomáhají jí uchopit výraz, který je pro ni tak důležitý. Série vznikající pro Cafe Prostoru_ je s vědomým posunem vnímání barevnosti laděna do červených tónů. Tím vyjadřuje pocity z životní změny, z očistného osobního pokroku – vše je reflektováno pod tlakem využít ohromný potenciál uvědomělé autorky. Zároveň prezentuje starší sérii a několik kreseb.

Nika Holúsková (*29. 5. 1990, Karlovy Vary)

Studovala grafický design v Karlových Varech, ilustraci na VOŠ Grafické v Praze. Během studií na vysoké škole a stáže ve Španělsku se soustředila na grafiku – suchou jehlu, akvatintu, lept aj. Nejdříve se věnovala kresbě, přičemž před třemi lety začala malovat. Chtěla, aby kresby měly větší hloubku, získaly další rozměr. Nahodilostí a experimentem si vytvořila rukopis, kterým malby emocionálně doplňuje a posouvá za hranici všednosti. Čerstvě se věnuje posunutí strukturálních maleb dál formou tetování. Aby její tvorba žila navždy s nositelem. Tetuje figurativní motivy s přesahem do abstraktních linií, což působí ještě expresivněji.

Facebook: Nika Hol Art

Instagram: @nika_hol

Díla jsou prodejní, v případě zájmu kontaktujte kurátorku Martinu Houdek.

………

Všechny ukázky z výstavy a fotky z vernisáže: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Nika Holúsková / Odrazy