Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Nika Holúsková: Duše masky

Do 3.3.2017 bude v Kavárně co hledá jméno, Stroupežnického 493/10, Praha 5 (vstup přes parkoviště), přístupná skvělá výstava Niky Holúskové: Duše masky.

Nika je mladá výtvarnice, jež vystudovala knižní grafiku na VOŠ Hellichova v Praze. Její expresivní grafiky, ilustrace a malby vycházejí z realismu a balancují na hranici tajemna a surreálna. Reflektují témata, která se týkají ponuřejší části lidského života – nicotnost duše, ošklivost, destrukce. V rámci své tvorby pak navazuje na díla například Oldřicha Kulhánka, Albína Brunovsého, Zdzislawa Beksinskiho, Erica Lacomba či H. R. Gigera.

Vystavovaná série s názvem Duše masky je pak jejím první zkušeností s malbou, kde se snaží vymanit z realismu kombinací expresivních tahů na plátno a nalepeného papíru s detailní kresbou. Zdatně tak vytváří silně emotivní koláž fantaskních tajemných figur. Většinou se jedná o portréty – masky, které zarývají možnou mimiku či pocity.

Nemožnost svobodně dýchat, vyjádřit se. Lapení ve vlastním těle.

Masky zároveň evokují hru. Hrou se stává i samotný proces malby, vznikající s velkou dávkou náhody. Až do posledního tahu není jisté, jak obraz dopadne.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Nika Holúsková: Duše masky