Vernisáž Nick Hannes: Zahrada rozkoší
Do 3. 12. 2023 je v Czech Photo Centre, Na Zlatě 1 (vchod ze Seydlerovy ulice), přímo u metra Nové Butovice na Praze 5, přístupná velmi zajímavá a znepokojivá výstava Nicka Hannese: Zahrada rozkoší.
Podzim v galerii Czech Photo centre již tradičně patří výstavě fotografa, který zasedá v porotě soutěže Czech Press Photo. Letos své snímky představí držitel cen – Magnum Photography Award, Zeiss Photography Award a World Press Photo – belgický fotograf Nick Hannes z agentury Panos Pictures. Hannes v Praze představuje svůj dlouhodobý projekt: Zahrada rozkoší. Hannes se zabývá urbanismem moderních měst po celém světě. Ty dokáží ohromit turisty, ale za samotným procesem se skrývá mnoho problémů, které se autor snaží dokumentovat.
Zahrada Rozkoší
Dubaj je jedním ze sedmi emirátů, které společně tvoří Spojené arabské emiráty. Do 60. let minulého století byl tento nehostinný pás pouště u Perského zálivu bez elektřiny a tekoucí vody. Až objevení ropy v roce 1966 nastartovalo vlnu modernizace, která radikálně proměnila tvář města. Dubaj se v rekordním čase transformovala v globální město, které již není závislé na ropě.
Fotograf Nick Hannes se vydal do Dubaje celkem pětkrát mezi lety 2016 a 2018, a to proto, aby své pochybnosti a předsudky o tomto městě podrobil zkoušce. Brzy se ukázalo, že Dubaj představuje extrémní podobu témat, kterými se Hannes zabýval již mnoho let.
Hannesovy fotografie svým humorem a ironii odhalují podstatu této metropole zítřka. Pod slupkou zbývá pouze, aspoň podle slov nizozemského architekta Rema Koolhaase, typické „generické město“, bez historie, osobnosti nebo identity; město, které je „lhostejné vůči svým obyvatelům“. Hannese v Dubaji vidí místo, kde jsou „lidské činnosti omezeny na jejich ekonomickou hodnotu“.
Holandský malíř Hieronymus Bosch namaloval svůj ikonický triptych Zahrada pozemských rozkoší před více než před 500 lety. Ústřední část díla zobrazuje falešný ráj, těsně před jeho pádem. Jedná se o dystopický obraz, na který Hannes z pozice vnějšího pozorovatele rád odkazuje. Autor odhaluje Dubaj jako Theatrum Mundi, někdy se zděšením, jindy s nevěřícností, ale vždy s touhou mu porozumět
Nové hlavní město (2021-2023
Druhá část výstavy představuje dokumentární soubor Nové hlavní město. Za část tohoto cyklu, který dokumentuje rozvoj Nového administrativního hlavní město (NAC) několik kilometrů od Káhiry, letos získal Nick Hannes ocenění World Press Photo
Z ekologických, demografických či strategických důvodů se několik zemí v nedávné době rozhodlo postavit nová hlavní města: chytrá města projektovaná na nedotčené půdě. Hannes fotograficky zkoumá charakteristiky těchto účelově postavených měst, včetně jejich sociálních a ekologických dopadů.
Globalizace má sjednocující efekt na vzhled velkých měst. Současné město se stále více stává městem simulací, zbavených historického rozvrstvení, lokálního charakteru a identity.
Unikátnost je nahrazena vzájemně zaměnitelným. Projekt podrobněji přibližuje tyto městské procesy na šesti místech po celém světě. Konkrétně se jedná o tyto města:
Brasília v Brazílii, která je sídlem vlády a její historie sahá do roku 1960.
Dalším městem je nigerijská Abuja, která reagovala přelidnění Lagosu a měla poskytnout příležitosti pro ekonomický rozvoj zbytku země. Dnes je Abuja jedním z nejrychleji rostoucích měst světa s populací přes šest milionů.
Následuje kazašská Astana její nedávná urbanistická proměna, založená na prestiži, národních symbolech a architektonické extravaganci, měla dát kazašskému lidu novou identitu, ale opak je pravdou.
Podobný případ jako v Africe nastal v Jižní Koreji Sejong, který je oficiálně nazýván Speciální autonomní město Sejong a je de facto administrativním hlavním městem Jižní Koreje. Bylo stavěno od roku 2007, aby zmírnilo přelidněnost Soulu.
V roce 2015 začala výstavba obřího nového satelitního města v poušti východně od současné hlavního města Káhiry. Výstavba byla reakcí na neustávající problémy s přelidněností, znečištěním a dopravními zácpami v Káhiře.
V roce 2019 oznámil prezident Widodo plán přestěhovat indonéské hlavní město z Jakarty, která je sužována přelidněností a záplavami, do nového projektovaného města na Borneu. Nové hlavní město Nusantara má být chytré a ekologicky přívětivé.
Kniha „Nové hlavní město“ bude vydána v březnu 2024.
……
Nick Hannes
je dokumentární fotograf z belgického města Ranst. Ve svých fotografiích se zabývá významnými tématy současnosti, jako je migrace, globalizace, urbanizace a krize. Hannes je zastupován společností Panos Pictures.
Po získání magisterského titulu v oboru fotografie na Královské akademii výtvarných umění (KASK) v Gentu v roce 1997 pracoval Hannes osm let jako fotožurnalista, poté se rozhodl plně soustředit na vlastní dokumentární projekty. Od roku 2008 vyučuje dokumentární fotografii na KASK/The School of Arts v belgickém Gentu.
Hannes vydal čtyři knihy: Red Journey (2009), Mediterranean. The Continuity of Man
(2014), Garden of Delight (2018), An Unexpected Lesson in Joy (2020). Za soubor Garden of Delight získal v roce 2017 cenu Magnum Photography Award a v roce 2018 cenu Zeiss Photography Award. Nick v současné době pracuje na své páté knize New Capital (Nové hlavní město), která je dokumentem o šesti nových hlavních městech po celém světě. V roce 2023 obdržel cenu World Press Photo Award.
Své snímky publikoval ve významných časopisech, jako jsou El Pais Semenal, National Geographic, Paris-Match, Geo, Stern, Vanity Fair a Newsweek Japan. Jeho práce byly vystaveny v: FotoMuseum, Antverpy; Fotofestiwal, Lodž; Organ Vida, Záhřeb; Photolux, Lucca; Encontros Da Imagem, Braga; Städtische Galerie, Iserlohn; Centro Andaluz de la Fotografia, Almeria; Triennial of Photography, Hamburk; Photomed, Bejrút; Lianzhou Foto Festival, Lianzhou; Cortona on the Move, Itálie a mnoha dalších místech.