Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž NEXT: Matouš Tichý – Vlak, to je cesta mezi letícími stromy

24. 5.-27. 7. / Mono Fono / Malba

Do 27.7.2018 bude v nově otevřeném klubu Mono Fono, Jungmannova 15, Praha 1, přístupná zajímavá výstava obrazů Matouše Tichého: Vlak, to je cesta mezi letícími stromy.

Matouš Tichý je novodobým expresivně romantickým realistou – malířem i básníkem. Ovlivněn prostředím venkova, kde vyrůstal, jeho tvorba odráží úzké sepětí člověka s přírodou. Obrazové kompozice těží z kulturních a přírodních artefaktů, často se v jeho malbě proto objevují navrstvené větve stromů nebo keřů, stébla trávy, nebo lesní plody a zvířata. Ty jsou pojata monumentálně a zároveň minimalisticky s vytříbenou paletou tlumených barev, zasazené do abstraktního prostředí obrazové plochy tak, že působí silným dynamickým až psychedelickým dojmem. Obrazy jsou doprovázeny poetickým umělcovým textem, který podtrhuje jeho pohled na svět, především ten organický. Skládání veršů je pro umělce stejně důležité jako malba obrazu. Poezie tak zahrnuje útržky vzpomínek, situační komentáře a jazykové hříčky.

Nikdy nevíte, kdy se z obyčejné loďky stane cesta, která vás zavede na neznámý, dobrodružstvím vonící nový břeh a nebo jestli ta noční báseň, kterou jste si dovolili vyprahlýma očima napsat, těch pár řádků, skoro až náhodných spojení slov z vaší mysli, neosloví tu nejkrásnější ženu ever. Uff, je to síla. Pomáhá panák.

Kurátor výstavy: Petr Hájek

Výstavní cyklus NEXT volně navazuje na výstavní cyklus Next Targets, který The Chemistry Gallery realizovala v letech 2009 až 2011 a jehož cílem bylo poukazovat na výrazné umělecké talenty zejména v oblasti malby, kteří by neměli uniknout pozornosti laické i odborné veřejnosti, která se zabývá současným vizuálním uměním. Koncept výstav NEXT bude každé dva měsíce představovat výrazné malíře z řad studentů českých uměleckých vysokých škol v kreativním prostoru Mono Fono v Jungmannově 15.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž NEXT: Matouš Tichý – Vlak, to je cesta mezi letícími stromy