Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Natalia Załuska – Uneasily Visible Place

Do 7.6.2019 bude v Galerii Zahorian & Van Espen, Šmeralova 3, Praha 7, 2.patro, přístupná zajímavá výstava Natalia Załuska – Uneasily Visible Place.

Na své samostatné výstavě nazvané „Uneasily Visible Place“ představuje Natalia Zaluska v galerii ZAHORIAN & VAN ESPEN převážně nové práce vzniklé od počátku letošního roku. Díky volbě několika různých formátů a netypické instalaci jednoho obrazu do prostoru chce autorka i v komorním měřítku galerie představit svou tvorbu komplexním způsobem a dát ji nahlédnout i z nečekaných úhlů.

Załuska pracuje s médiem závěsného obrazu, tedy s tradičním plátnem na dřevěném rámu, kombinuje však koláž s malířskými postupy a dospívá tak k mnohovrstvým reliéfům. Výsledkem jsou osobité abstraktní kompozice základních geometrických forem v decentních barvách (převážně v černé, bílé a v pastelových tónech). Rozvíjí v nich sofistikovanou minimalistickou hru prostoru a jeho iluze, plochy a jejího ohraničení.

Jak sama umělkyně vysvětluje, hlavním námětem jejích obrazů je prostorovost. Používá kartony různé tloušťky, textury a barvy, řeže je a vrství způsobem blízkým konstruktivismu. Tato architektonická výstavba obrazu ve spojení s akrylovými barvami nanesenými na některé z vrstev a okrajů vytváří stíny a přechody. Natalia vyzývá diváka ke kontemplaci toho, co je exponované a co zůstává skryté, nebo alespoň obtížně viditelné.

Může se zdát, že hlavní vlastností jejích maleb je reduktivnost a jednoduchost, avšak odehrává se toho v nich mnohem více. Adam Budak napsal o Natalii: „současně nonšalantní a kontrolovaná, je jak jemná, tak násilná, klidná i povídavá, minimální i neo-barokní.“ Vzhledem k různorodým perspektivám a plánům a kvůli taktilním a třpytivým kvalitám různých povrchů je v podstatě nemožné zachytit dílo celistvě fotografickou dokumentací. Tyto malby si zaslouží aktivního diváka, vyžadují pozornost tady a teď. V recenzi výstavy Natalie publikované v Artforu (únor 2016) odpověděla Nuit Banai rozhodně na otázku, jaká je dnes role abstrakce: „V mnoha ohledech může být to, co praktikuje Załuska, chápáno jako pokus o vymezení modelu vnímání v době čím dál víc sjednoceného času a prostoru.“

Natalia Zaluska (nar. 1984) vystudovala Akademii výtvarných umění ve Vídní, žije a pracuje ve Varšavě. Svou tvorbu pravidelně vystavuje ve Vídni či Mnichově a vystavovala také například v Madridu, Berlíně nebo Kodani. V roce 2018 absolvovala rezidenci v rámci prestižního programu ISCP v New Yorku a obdržela tvůrčí grant polského Ministerstva kultury. Českému publiku se na samostatné výstavě „Uneasily Visible Place“ představuje poprvé.

Výstavu byla zahájena v rámci komunitního festivalu Máme otevřeno 2019, který propojuje kulturní prostory na Praze 7.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Natalia Załuska – Uneasily Visible Place