Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Namor Ynrobyv: Výborný Roman

Do 21.8.2016 bude v Karlin Studios, Křižíkova 34, Praha 8, přístupná výstava Namor Ynrobyv: Výborný Roman.

Roman Výborný dělá obrazy, štuky, sochy, kresby, reliéfy, čepice a nepořádek. Práce Romana Výborného, je dobře rozpoznatelná a není příliš konceptuální. Autor původně pochází z právní líhně, ale okolnosti tomu chtěly, že zdivočel a namísto dobře zaplacených právních služeb, těm, co by je mohli potřebovat, se rozhodl dělat skoro dekorativní předměty, které nikdo v dohledné době potřebovat nebude. Protože ale historie (a o kunsthistorii to platí dvojnásob) má tendenci věci relativizovat, lze předpokládat, že se za pár desítek let bude na nejrůznějších místech brečet, že z těch raných věcí tehdy mladého génia nic nezbylo. Že si je kupovali jenom lidé v psychotropními látkami podmíněném rozmaru a ti, že si jich stejně ani moc nevážili a nechali je chátrat. Společnost bude litovat, že zbytek Výborných děl skončil na skládkách bezpečného odpadu. V tuto chvíli ale máme možnost to vidět ještě čerstvé a máme možnost změnit budoucnost tím, že si toho všeho začneme vážit. Roman Výborný se tak vlastně vrátil k jeho původně vytyčené cestě právního designéra společnosti a nezbývá než doufat, že kulturně vytuněná společnost si bude správným způsobem vážit i dalších zdánlivě nepotřebných gest.

Text: Milan SalákFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Namor Ynrobyv: Výborný Roman