Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž multimediální instalace Golem Cube – Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015

19. 6.-28. 6. / Vila Štvanice / Film

Do 28.6.2015 (po dobu konání Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015), bude ve Vile Štvanice, Ostrov Štvanice č.p. 858, Praha 7, přístupná zajímavá multimediální instalace Golem Cube.

Každý večer od 18 hod. návštěvníky VILOU provede člen týmu GOLEM Cube/ GOLEM Štvanice.

GOLEM Cube (Česká republika) je unikátní multimediální interaktivní čtyřplátnová videoinstalace, která přímo navazuje na inscenaci GOLEM Štvanice na stejnojmenném pražském ostrově. Úspěšný a oceňovaný projekt, který se odehrával v původně opuštěné vile č. p. 858, poprvé v Česku použil inscenační metodu imerzivního divadla. Divadla, které diváka zcela obklopuje.

Dvacetičlenný tvůrčí tým proměnil tři patra klasicistní vily a její okolí v dějiště mystického detektivního románu pražského německého spisovatele Gustava Meyrinka Der Golem. Celý prostor v divadle na tři hodiny ožil, stal se alternativní realitou, ve které se odvíjely paralelní příběhy, splétaly a rozplétaly se sítě vztahů a divák si musel, jako detektiv a voyer, sám nalézat situace a skládat si svůj nezaměnitelný příběh. Inscenace byla poprvé uvedena v září 2013 a třicítka herců se do objektu vrátila znovu i v dubnu 2014; tehdy také byla tato událost přetvořena do své výstavní podoby. Propojením audiovizuální záznamu, divadelní i filmové režie, herectví, scénografie, designu a polyekranové instalace se divákovi zprostředkovává původní divadelní zážitek pomocí všeobklopující projekce. Díky GOLEM Cube je možno přehledně sledovat jak celé dramatické situace, tak ta nejjemnější herecká gesta a scénografické detaily, jedinečnou atmosféru, prostor a výtvarnou podobu původní inscenace.

Instalace je vystavena v nově otevřeném kulturním prostoru VILA Štvanice, který byl objeven, získán a rekonstruován právě díky inscenaci GOLEM Štvanice.

„…je to podivné, dráždivě neuspořádané a obtížně sledovatelné divadlo-nedivadlo, a právě to je jeho hlavním půvabem.” (Vladimír Mikulka, 7. 9. 2013).

kurátor: Ivo Kristián Kubák
autor tématu: Ivo Kristián Kubák, František Týmal, Ivana Kanhäuserová a kol.
výtvarné řešení: Ivana Kanhäuserová

Ivana Kanhäuserová (* 1982)
Spolupracovala s řadou umělců a režisérů, včetně Jiřího Adámka (Řekni něco, 2013), Spitfire Company (Hlas Anny Frankové, NoD, 2007), Jana Friče a Jana Nebeského.

Ivo Kristián Kubák (* 1977)
Absolvent Katedry teorie a kritiky a Katedry režie, získal titul PhD na Katedře alternativního a loutkového divadla (DAMU), programátor, publicista a umělecký režisér v nezávislé divadelní skupině Tygr v tísni.

František Týmal (* 1987)
Experimentální filmař, jehož práce leží na rozcestí mezi stříbrným plátnem a prkny, která znamenají svět. Jeho práce je zasvěcena světlu a zvuku, při jehož poslechu vnímáme více než běžný, normální pocit, ale pociťujeme jej jako neoddělitelnou součást inscenace.

Informace o instalaci GOLEM Cube: www.golemcu.be

Informace o divadelní produkci GOLEM Štvanice: www.golemstvanice.cz

Informace o VILE Štvanice: www.vilastvanice.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž multimediální instalace Golem Cube – Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015