Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Mistři renesance

Do 27. 8. 2023 je ve výstavní síni Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Mistři renesance.

Unikátní výstava obsahuje repliky z 12 největších galerií světa.

Výstava „Velcí mistři renesance“ odděluje umělecká díla od tradiční muzejní rutiny a činí je hmatatelnými pro široké publikum. Návštěvníci se tak mohou bezmezně ponořit do působivého uměleckého světa velkých starých mistrů a vydat se na vizuální cestu objevování skutečných ikon renesance.

Forma prezentace těchto světoznámých děl, dělá umění snadno srozumitelným i pro laickou veřejnost a děti, a je skutečným potěšením pro každého. V neposlední řadě je skutečnost, že portréty vystavené na výstavě jsou známé po celém světě, díky tomu, že byly nesčetněkrát kopírovány či parodovány – včetně reklamy. Dostaly se tak do populární kultury nebo se staly běžným majetkem, jako je Da Vinciho „Vitruviánský muž“, či Michelangelova freska „Stvoření Adama“ (dotek Boha a Adama) které patří k nejznámějším vizuálním projevům evropské civilizace. Z obrazu se stal symbol (života, vztahu člověka k tomu, co ho přesahuje apod.), bývá často citován i parodován.

Da Vinci, Michelangelo, Botticelli a Raffael – každý rok se miliony lidí hrnou do velkých uměleckých metropolí, jako je Florencie, Benátky, Miláno, Řím, Londýn a Paříž, aby obdivovali díla těchto světových velikánů. Výstava „Velcí mistři renesance“ poprvé spojuje nejvýznamnější umělecká díla jako vysoce kvalitní reprodukce z celkem 12 předních světových center umění pouze na jednom místě. Abyste mohli zažít asi 40 děl prezentovaných na přehlídce v jejich původní podobě, museli byste cestovat do desítky měst po celém světě. Některé obrazy jsou dokonce veřejnosti zcela nepřístupné.

https://www.mistrirenesance.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Mistři renesance