Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Mishka Henner: Earth works

17. 8.-7. 10. / Fotografic / Fotografie

Do 7. 10. 2023 je v Galerii Fotografic, Stříbrná 2, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Mishky Hennera: Earth Works.

 
Výstava EARTH WORKS představuje unikátní díla renomovaného umělce Mishky Hennera, která jako primární zdroj využívají satelitní snímky a byla vytvořena spojením stovek screenshotů z veřejně přístupného satelitního softwaru. Výsledné velkoformátové fotografie zachycují současnou podobu industriální krajiny. Vizuálně úchvatné snímky stojí v opozici k alarmujícímu obsahu a podávají tak mimořádně silnou výpověď nejen o současném zemědělství či energetice, ale i o společnosti jako celku.

Projekt „Feedlots“ ukazuje olbřímí rozměry amerického masného průmyslu. Tisíce drobných teček jsou ve skutečnosti záda jednotlivých zvířat zrychleně chovaných pro maso. Dříve trvalo pět let, než kráva dosáhla porážkové hmotnosti, dnes se tato doba zkrátila na méně než 18 měsíců. Zářivé laguny jsou pak plné toxických látek, které nejdříve prošly trávicím traktem nadopovaných zvířat.
„Oil Fields“ na obrovské ploše představují mozaiku užitkových ploch ropného a plynárenského průmyslu, které se drasticky a nevratně zařezávají do velké části území americké krajiny. Tyto zářezy připomínající rozmáchlé tahy štětcem abstraktních expresionistů jsou však vytvářeny rukou jednoho z nejkontroverznějších průmyslů.
Ve třetím vystaveném projektu jsou zachycena zlatá a zářivá odpařovací jezírka („Evaporating Ponds“), která jsou zbytkovými vedlejšími produkty elektráren na zemní plyn a vypouštějí zpracovanou odpadní vodu zpět do atmosféry. Jejich uhrančivá barva a textura popírá jejich toxickou povahu.

Mishka Henner (*1976) je světově uznávaný vizuální umělec pocházející z Belgie a žijící ve Velké Británii. Vytváří autorské knihy, filmy, či fotografické a sochařské projekty, které reflektují kulturní a průmyslové infrastruktury a vytváří působivý a mrazivý obraz naší doby. Henner vystavoval v mnoha prestižních institucích po celém světě, např. v MoMa v New Yorku, Centre Pompidou v Paříži, v Guggenheimovu muzeu v New Yorku, Victoria & Albert Museum v Londýně a mnoha dalších. Žije a pracuje v Manchesteru. www.mishkahenner.com

Projekt je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR. Děkujeme!Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Mishka Henner: Earth works