Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Miroslav Páral: Nedokončená výstava

Do 20. 8. 2023 je v nově otevřené GOMA – České galerii moderního umění, Betlémské náměstí 8, Praha 1, přístupná velmi zajímavá, krásná a znepokojující výstava  Miroslava Párala: Nedokončená výstava.

Průvodní text galeristy Václava Kopeckého:

Miroslav Páral – 1955 – 2022

Miroslava Párala jsem poznal až v poslední dekádě jeho života jako člověka pracovitého, rovného a rovněž „nepřizpůsobivého“ dnešní poplatné době. Cítil se vinen svými názory, ale přesto za nimi pevně stál a vyjadřoval to i ve svých dílech. Sám sebe ve svých dílech otisknul a trošku se jim podobal – brutální a neotesaný, ale přesto stále „něžný barbar“ a rebel na cestě ke svobodě, ať už své osobní a tvůrčí, ale i té celospolečenské, jejíž ohrožení a vytrvalé omezování hluboce vnímal.

K jeho posledním narozeninám jsem mu napsal: Rád bych Vám popřál především sílu a zdraví, abyste i nadále mohl dělat to, co děláte. Dovolte mi, abych tímto vzdal hold muži, který nezkřivil svou páteř ani v době, když ještě byla ohebná – a kdy se to tak nějak všeobecně očekávalo. Ať se Vám dál ženy líbí a práce Vám jde od ruky.

Bez ohledu na jeho nenadálý odchod věřím, že se mu ženy líbí i nadále a jeho díla k nám budou svou aktuálností a upřímností promlouvat ještě dlouho.

Tuto výstavu jsme připravovali s Miroslavem Páralem společně. Prostory výstavy stihl osobně navštívit a některá díla vytvářel speciálně pro tuto expozici. Jeden malý virus ale způsobil, že se příprava protáhla na několik let a sám autor se jejího otevření už nedočkal. Výstava tak zůstává Nedokončená, ale i přesto hluboce vypovídající o životě a díle nespoutaného autora, který toho chtěl ještě tolik říct.

Výstava je rovněž asi poslední příležitostí vidět soubornou tvorbu Miroslava Párala pěkně „pohromadě“ a naším cílem je důstojnou formou jeho tvorbu uzavřít a vzdát tím poslední hold velkému muži, jehož jsem si osobně velmi vážil.

Ať se Vám výstava líbí.

Václav Kopecký, galeristaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Miroslav Páral: Nedokončená výstava