Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Miro Švolík: Láska a smrt

12. 5.-30. 6. / Galerie Artinbox / Fotografie

Do 30. 6. 2023 je v galerii Artinbox, Perlová 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Miro Švolíka: Láska a smrt.  Otevřeno úterý – čtvrtek 16 – 18 h., nebo po předchozí domluvě.

Úvodní text kurátorky a galeristky Nadii Rovderové:

Průřezová výstava jednoho z nejvýraznějších představitelů Nové slovenské vlny, skupiny progresivních fotografů, kteří se zformovali v polovině 80. let na pražské FAMU pod vedením Jana Šmoka, a které formovala rovněž spolupráce s Annou Fárovou a u Mira Švolíka i studia na Střední Umělecko-průmyslové škole v Bratislavě u Miloty Havránková . Typickým prvkem tvorby tu byla převážně práce s inscenovanou fotografií, hravost, smysl pro humor.. Na výstavě v Artinbox Gallery Miro Švolík (*13. 4. 1960) představí průřez své tvorby, s důrazem na poslední tři soubory: Pocta všem mým inspiracím (2018), Pařížský spleen – Charles Baudelaire (2021) a Post Mortem (2022).
Výstava Mira Švolíka přivála do pražské galerie Artinbox vůni francouzské bohémy a spleenu a zároveň slovenské upřímnosti a přímočarosti, a to v rámci témat nejhlubších – témat lásky, smrti, osudu, přitažlivosti, závislosti, odtažitosti či determinace…
U Mira Švolíka nacházíme v míře vrchovaté to, co definovalo, a v 80. a 90. letech minulého století vyneslo na vrchol, členy tzv. Slovenské nové vlny: kreativitu, nevázanost, hravost, smysl pro humor a v neposlední řadě pochopení podstaty silného a hlubokého vizuálního sdělení skrze médium fotografie na pomezí experimentu.
Miro Švolík na výstavě LÁSKA A SMRT vzdává poctu ženám – nositelkám života, touhy, lásky, inspirace…, ať už se jedná o matky, manželky, babičky, milenky, modelky, studentky, múzy či kamarádky…
Téma zpracovává na základě své vlastní životní cesty, nebo používá příběhy svých blízkých a známých, inspirací je mu i poezie či životní příběh francouzského básníka Charlese Baudelaira. Část výstavy tvoří fotografie, které vznikly v posledních letech, v době Covidu, a které jsou použity jako vizuální část knihy s texty Fedora Gála pod názvem POST MORTEM.
Tato výstava nás vrací k podstatě života, ke koloběhu zrození a umírání, k těm pravým, nejvyšším, občas v materialistické a patriarchální společnosti přehlíženým, či podceňovaným hodnotám, jako jsou zdravé vztahy, láska, rodina, sounáležitost, péče, starostlivost, empatie…, vrací nás k těm hodnotám, které s plynutím času, čím dál víc v životě nabývají na významu a nastavují zrcadlo našim přežitým rokům a hodnotám, které jsme v nich upřednostnili.
Nadia Rovderová, Praha, květen 2023


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Miro Švolík: Láska a smrt