Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Mirek Lepeška a Peter GanzGlück: Chvála kávy

9. 4.-30. 4. / Prostě kafe / Fotografie

Do 30. 4. 2024 je v příjemném podniku Prostě kafe, Kodaňská 53, Praha 10 – Vršovice, přístupná krásná výstava fotografií Petera Ganzglücka a Miroslava Lepešky: Chvála kávy.

Miroslav Lepeška – Přišel jsem na tento svět ve znamení i věku ryb.
Jsem zde, abych pozoroval a prožil na vlastním těle události, které se zde odehrávají a posílil tak svou duši. Přes padesát zim sbírám prožitky a zkušenosti
z široké škály činností a učím se na ně přiměřeně reagovat.
Fotka a technika mne fascinovala už v dětském věku.
Po roce 89 následovalo období, ve kterém jsem byl pohlcen tažením lana ekonomiky.
Přišel i čas, který přinesl možnost zvolnit tempo a ponořit se do fotografie
a využit i zkušenosti z oborů kterými jsem prošel.

Každý den dělám vše pro to abych si svůj život
zjednodušil, ale neulehčoval si jej.

Fotka mi pomáhá vidět svět z mnoha úhlů, nahlédnout i dovnitř situací a dějů kolem.“

„Poprvé jsem rozebral fotoaparát a zkoumal jak je ta clona a závěrka udělaná v nějakých šesti letech. Pak jsem s Flexaretou chodil po okolí a pokoušel se zachytit záběry, které mi připadaly zajímavé. Nepodařilo se mi docílit kouzla snímků z fotografických knih. Mnoho let jsem objevoval kompozici obrazu a vliv světla na objekty. I když jsem s výsledky nebyl spokojený, samotný proces pořízení snímků a jejich zpracování mi přinášel radost a pocity štěstí. Uvědomuji si, že to ve mě zůstalo i po dobu, kdy jsem se plně věnoval zcela jiným oborům. Nadšení pro věc je pro mne zdrojem energie danou aktivitu rozvíjet a zdokonalovat se v ní. Po roce 2000 jsem se postupně začal fotografii věnovat intenzivněji. Z počátku jsem si to ani sám neuvědomoval, ale začínal jsem vidět světlo tak nějak jinak. Postupně jsem zjišťoval, že stále více potřebuji vyvažovat pracovní svět techniky něčím kreativním a tvůrčím. Znovu jsem po několikaleté pauze zašel do čáslavského fotoklubu (založen r. 1919), ve kterém jsem členem od roku 85. Postupně jsem rozpoznával, která témata jsou mi blízká a přes další hledání a nalézání jdu cestou portrétní a reportážní fotografie. Fotka mi pomáhá vidět svět z mnoha úhlů a nahlédnout i dovnitř situací a dění kolem. Být plně v přítomném okamžiku je příjemná nutnost k pořízení dobré fotky.“

FOTOGRAF

Peter GanzGlück je fotografický pseudonym hudebního skladatele, zpěváka a rozhlasového režiséra Petra Hanzlíka.

Autor je čistým fotografickým autodidaktem. Profesionálnímu hudebníkovi učarovala fotografie před cca třemi lety, když objevil svět portrétu a tzv. street foto.

Petr Hanzlík alias Peter GanzGlück žije v Třeboni a v Praze. Je zpěvákem a leaderem známého vokálního kvarteta The Swings a také ředitelem renomovaného hudebního festivalu a hudebních kurzů Setkání s hudbou v Soběslavi.

Nejraději fotí portréty a „little stories“, malé lidské příběhy – v hudbě, na ulici, v kavárnách. Fotografování je pro něho, jak říká, úplné blaho! (čili ganz glück). Používá aparáty Olympus a Nikon, občas také iPhone.

(z textu Miroslava Ticháka o autorovi)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Mirek Lepeška a Peter GanzGlück: Chvála kávy