Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Miloš Vacík a Jiří Pačinek: Rytmy skla

Do 31.1.2020 bude v Tripartit gallery / Galerie Pačinek, Benediktská 9, Praha 1, přístupná krásná výstava Miloše Vacíka a Jiřího Pačinka: Rytmy skla. 

Výstava společné skleněné kolekce Jiří Pačinek a zakladatele české samby, předního hráče perkusí a také originálního malíře Milos Vacik Mio.

V únoru se pak objekty přestěhují do Nového Boru, kde bude mít Miloš Vacík svou autorskou prezentaci.

Dechberoucí objekty vznikly v polovině listopadu na sklářské huti v Lindavě, přímo inspirovány obrazy bubeníka, kterého mám tu čest znát ze slavných bubenických Sletů. Magické a Milošovými tahy štětcem propracované obrazy se doteky sklářského nářadí v podání Jiřího Pačinka a jeho asistentů Davida Černého a Jana Baštýře proměnily ve skleněné třírozměrné klenoty a příběhy…

Součástí expozice je také rozměrný skleněný obraz, který Miloš Vacík letos v březnu během své úplně první návštěvy vytvořil v TGK Skalice u České Lípy spolu s Jaroslavem Šváchou, Hankou Sůvovou a Jaroslavem Černým. 

Jiří Pačinek a Miloš Vacík
Jsou setkání a přátelství, která se dlouho plánují a o to rychleji končí. Pak jsou ale setkání spontánní, kdy se jakoby shůry řízenou náhodou potkají dvě tvůrčí osobnosti a úplně první spoluprací se mezi nimi vytvoří silné pouto a vztah, který svou pozitivní energií obohacuje nejen ony osobnosti, ale zejména jejich okolí. Právě to je případ jednoho z nejvýznamnějších sklářských umělců současnosti, Jiřího Pačinka a jednoho z nejvýznamnějších českých perkusistů, zakladatele české samby a originálního malíře, Miloše Vacíka.
V březnu letošního roku Miloš Vacík poprvé v životě zavítal na sklářskou huť a s pomocí mistrů křehkého a žhavého materiálu zrealizoval první ze svých skic. Bylo to právě ve sklářské dílně Jiřího Pačinka v severočeské obci Lindava, kde se zrodily první dva objekty, inspirované Vacíkovými magickými obrazy.
Souběžně s nimi vznikl ve sklářském studiu TGK ve Skalici u České Lípy pod vedením Jaroslava Šváchy a Hany Sůvové skutečný skleněný obraz, který Miloš Vacík s pomocí Jaroslava Černého skládal technikou volné mozaiky z barevných sklíček, v žáru ztavených do jednoho monumentálního díla. Vznikly tak KVĚTY Z OHNĚ, což je také název první skleněné edice Miloše Vacíka.
Druhé, o to intenzivnější setkání na sebe nenechalo dlouho čekat a tak Miloš Vacík přijel do Lindavy v polovině listopadu, kdy zde vznikly další dechberoucí objekty, opět vycházející z motivů jeho obrazů. Tentokrát ale již se záměrem prezentovat společnou tvorbu na výstavě, která se uskuteční kde jinde, než v Galerii Pačinek, tedy u samotného skláře Jiřího Pačinka, který Vacíkovým skicám vdechl život, tvar a duši… Ten se navíc obrazy nechal v intimním prostředí své sklářské hutě oslovit a inspirovat natolik, že vznikly unikátní objekty s podtitulem „Miloš Vacík očima Jiřího Pačinka”. Sklářskou hutí tak několik dnů prostupovaly RYTMY SKLA, které spojily svět hudby se světem skla…
Slavnostní premiéra obou kolekcí, doplněných klasickými obrazy, se uskuteční ve středu 11. prosince v Galerii Pačinek v Praze v ulici Benediktské 9, kde bude od 12.prosince 2019 do 31.ledna 2020 výstava přístupná široké veřejnosti, která se tak může na chvíli ocitnout v magickém světě sytých barev, které jsou jednou zpracovány jemnými tahy štětcem v pojetí Miloše Vacíka a podruhé energickými tahy sklářským nářadím v rukou Jiřího Pačinka.

www.pacinekglass.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Miloš Vacík a Jiří Pačinek: Rytmy skla