Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Miloš Ševčík: Návraty

Do 29. 5. 2024 je v malé výstavní síni Mánesa (provozuje Galerie Art Concept by Galerie Art Praha), Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Miloše Ševčíka: Návraty.

Otevírací doba Út – Pá: 13 – 19h.

Na výstavě jsou představeny především autorovy velkoformátové práce z první poloviny 70.let minulého století.

Kurátorkou výstavy NÁVRATY je Jolana Pastor.

„Miloš Ševčík je autorem, který, pokud by měl možnost tvořit v zahraničí, by dnes patřil mezi velmi slavné umělce. Jeho na mnoho let přerušená prezentace díla na veřejnosti je ukázkou toho, jak režim v bývalém Československu výtvarníky utlačoval” 

Jolana Pastor – kurátorka výstavy

Miloš Ševčík (1939, Klatovy – 2007, Praha) je autorem, který, pokud by měl možnost tvořit v zahraničí, by dnes patřil mezi velmi slavné umělce. Jeho na mnoho let přerušená prezentace díla na veřejnosti je ukázkou toho, jak režim v bývalém Československu výtvarníky utlačoval.

Již jako ryzí originál projevoval talent na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1958-1964), kde studoval grafiku a užité umění v ateliéru oblíbeného profesora Antonína Strnadela. V raném období se věnoval figurální tvorbě, tu však záhy po absolutoriu opustil a svůj zájem obrátil k abstrakci. Velmi rychle následovalo ocenění jeho tvorby na poli grafiky i experimentální plastiky z konce šedesátých let. Jeho účast na výstavě v Mánesu, v Nové síni a ve Špálově galerii v Praze pod vedením teoretika Jindřicha Chalupeckého vypovídala o velmi slibné budoucnosti. Kdyby
v srpnu roku 1968 nepřijela okupační vojska, byl by dnes nepochybně na výsluní české výtvarné scény.

Semiabstraktní grafickou tvorbou vzbuzoval obdiv jak u odborníků, tak i široké veřejnosti. Řadou umaplexových objektů na sochařském sympoziu Artchemo v Pardubicích v roce 1968, kde po boku Karla Malicha, Věry Janouškové, Karla Nepraše a dalších experimentoval s umělou hmotou, si vydobyl zaslouženou pozornost i jako sochař a konceptualista. Jeho „bubliny“ organických tvarů působí výrazně nadčasovým dojmem a dávají nahlédnout ke zdroji umělcovy inspirace, kterou je a byla příroda a její procesy. Jak sám autor poznamenává: „Práce s umělými hmotami mi umožnila rozšířit mou tvorbu do prostoru, a poskytla mi tak nové možnosti. Artchemo bylo první akcí u nás zaměřenou na práci s umělými hmotami. Domnívám se, že se zde otevírají ještě ne zcela využité možnosti.“

Na 1. mezinárodním malířském sympoziu v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, které proběhlo v létě 1970, tvořil bok po boku s Václavem Boštíkem, Otakarem Slavíkem, Bohdanem Kopeckým, Marianem Boguszem a dalšími výtvarníky normalizaci navzdory. Tehdy zazářil jeho talent veřejně na dlouhou dobu naposledy. Jakož i jiným umělcům té doby bylo i jemu znemožněno tvořit, a protože si v té době založil rodinu, potřeboval se o ni i postarat. Začal pracovat jako propagační grafik u státních podniků a stáhl se do ústraní. Po dlouhých dvacet let se volné tvorbě věnoval jen v tichosti svého ateliéru, kde vznikaly zejména grafiky technikou suché jehly a subtilní kresby uhlem.

Sny si mohl začít plnit až po roce 1989, kdy vytvořil soubor vrcholných olejomaleb a začal je pravidelně prezentovat na veřejnosti. Toto období bylo předčasně ukončeno tragickou nehodou a úmrtím v roce 2007, kdy se dílo originálního tvůrce uzavírá. Výchozím bodem a zásadní inspirací je pro Ševčíka prostor přírody. Pozorováním organického i anorganického světa zachycuje ve tvorbě výtvarnými prostředky počátek, klíčení, růst, chvění, prorůstání, přizpůsobování, zrání, rozpad a zanikání v obecné rovině smyslu. Procesuálnost, událost a proměnlivost v trvání, které se periodicky v sinusoidách vrací k základním principům koloběhu života a smrti. Metaforicky přírodní i duchovní princip, který celoživotně zviditelňuje ve svém díle. Zamýšlí se a rozjímá nad proměnlivostí věcí, nakládá mlčenlivě, soustředěně a s důvěrou se světlem a jemnými valéry pastelových barev, vytrvale hledá tvar za lazurovými stěnami a ligotáním. V průsvitnosti tuší a pátrá po zjevené entitě. Z jeho díla k nám hovoří osobitý rukopis biomorfních útvarů ve své jedinečné křehkosti, jakými jsou struktura a kolorit lastur, rybích ploutví, motýlích křídel, či řez listem a plodem vegetativních útvarů. Systémy často rozechvělých věží a sloupů tiše postávají buď jednotlivě, v páru či ve skupince, a to jak v grafické tvorbě, kresbě i malbě malých i velkých formátů.

Důkladně a s nasazením organizuje křehkou krásu svého výtvarného světa, obklíčen pochybnostmi, neúnavně hledá pod povrchem, naznačuje a odhaluje. Tvary nejsou definitivní a jednoznačné. Dávají tušit neviditelný svět zrodu i mizení – cykličnosti přírodních dějů ve své jedinečné pestrosti a zákonitosti pohybu. V závojích světla vnášejí naději i do lidského světa. Umělcova sdělení tak paradoxně svou neuzavřeností poskytují subtilní energii, z níž můžeme čerpat.

Autor je zastoupen v mnoha soukromých a veřejných sbírkách v ČR, jako jsou Národní galerie v Praze, Galerie Hlavního města Prahy, Památník národního písemnictví v Praze, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Galerie Středočeského kraje Kutná Hora, Galerie Benedikta Rejta v Lounech, Galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Muzeum umění v Olomouci a ze zahraničí pak v Národní galerii v Rio de Janeiro v Brazílii.

​Jolana Pastor- kurátorka výstavy

Facebook



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Miloš Ševčík: Návraty