Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Miloš Šejn – Rokle a Zahrady

5. 10.-5. 11. / Galerie Petr Novotný / Malba

Do 5. 11. 2022 bude v Galerii Petr Novotný, Heřmanova 35, Praha 7 (kousek nad Veletržním palácem), přístupná velmi zajímavá výstava Miloše Šejna – Rokle a Zahrady. Otevřeno Út – Pá 12 – 18, sobota po tel. domluvě.

Na předposlední výstavě letošního roku představuje Galerie Petr Novotný malby Miloše Šejna. Je to jeho první představení v této galerii.

Miloš Šejn (*1947, Jablonec nad Nisou) v roce 1975 absolvoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (výtvarná výchova, dějiny umění a estetika). V roce 1976 získal doktorát filozofie, v roce 1991 byl jmenován profesorem malířství. V letech 1990–2011 působil jako vedoucí pedagog intermediálního ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze a jako hostující pedagog na Akademiích v Aix-en-Provance, Carraře, Haagu, Ljubljani, Stuttgartu a Vídni. V současnosti přednáší na Art & Design Institutu v Praze. Od svých pěti let žije v Jičíně.

Výstava Rokle a Zahrady představuje autorovo rané malířské dílo, obrazy od poloviny 70. let do počátku 80. let. Jsou to obrazy krajin, ať už přírody člověkem nedotčené či krajiny lidmi kultivované. Plátna tvoří větší celky, znázorňující často stejná místa v různé denní či roční době, v různě pojaté barevnosti, jsou to zejména témata roklí, dolů, rybníků, skal a zahrad. Obrazy jsou malované většinou přímo v plenéru, a to hlavně v okolí malířova bydliště Jičína, ale i jinde. Tyto olejomalby nebyly od 80. let samostatně vystavené, a pro mnohé tak budou jistě příjemným překvapením.

Miloš Šejn se na této výstavě představuje jako malíř, působí však často i jako fotograf, konceptuální umělec, performer, který svou práci vždy nějakým způsobem vztahuje k přírodě. Jsme rádi, že můžeme upozornit i na tuto ranou fázi jeho tvorby, doposud nepříliš známou, nicméně velmi pozoruhodnou.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Miloš Šejn – Rokle a Zahrady