Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Miloš Šejn: Í H M N Í

1. 10.-28. 11. / SmetanaQ / Instalace

Do 28. 11. 2021 bude ve 3.patře centra umění a designu SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, Praha 1, zdarma přístupná velmi zajímavá výstava Miloše Šejna: Í H M N Í.

Kouzelník země, Miloš Šejn, přiváží do Prahy zlomky z celku světa, povýšených na artefakty. Je to desítky let budovaný archiv. Obrazy, objekty, videa, slova, zvuky i performance jsou jediným celkem, úvahou o přírodních cyklech, o spolužití člověka a země. Monumentální plátna vznikla performativní metodou v krajinách hor, údolích i v prostředí městských zahrad. Jsou záznamem lidského vnímání vně i uvnitř těla, rozličností rostlin, zpěvu ptáků, větru, chladu. Pozorní možná objeví také kaligrafické fragmenty textů…

Videoprojekci Zahradničení lze spojit se Zahradníkovým rokem Karla Čapka. Instalace vytváří krajinu z horizontu starých zahradních konví. Konve jsou připravené, můžeme se rozejít a zavlažovat potřebná místa. Pohled tentokrát míří přes řeku ke státotvornému místu země. Snad že by tam mělo jít o lepšího zahradníka? Výstava je velkou vizuální událostí a můžeme se těšit na autorskou performanci.

kurátorka: Martina Vítková

MILOŠ ŠEJN
Miloš Šejn se narodil v Jablonci nad Nisou, v roce 1975 absolvoval filosofickou fakultu University Karlovy v Praze. Roku 1976 doktorát filozofie, 1991 jmenován profesorem malířství. V letech 1990–2011 působil jako vedoucí pedagog intermediálního ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze a jako hostující pedagog na Akademiích v Aix-en-Provence, Carraře, Haagu, Lublaňi, Stuttgartu a Vídni.

Pracuje v oblastech vizuálního umění, performance, zabývá se problematikou vizuálního vnímání a organizuje workshopy, jako je Bohemiae Rosa. Jeho umělecký koncept byl formován od mládí, kdy vykonal množství cest divočinou jako reflexe vnitřní potřeby přiblížit se tajemství přírody a sledovat zázračnost, k níž zde dochází. Od počátku šedesátých let dvacátého století, během putování, fotografoval, kreslil, sbíral a popisoval svá pozorování. V současnosti se zaměřuje na okamžité kreativní možnosti, vycházející ze vztahů historické humanizované krajiny a celistvé přírody. Vědomě laboruje oblastmi expresivního jazyka mezi textem, výtvarnou stopou, tělovým pohybem, hlasem a expanzí do prostoru.

Kromě svého skutečně pozoruhodného projektu v České republice (Sluneční hora) má Šejn permanentní nebo procesuální krajinné realizace ve Francii a Německu. Pracoval též s krajinami v Norsku, Švédsku, Nizozemsku, Itálii, Polsku, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Irsku a Islandu. Vystavuje od roku 1970 v řadě galerií po celé Evropě a v zámoří, např.: Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, ifa Galerie v Berlíně, Zentrum für Kunst und Medien-technologie Karlsruhe, Ludvig Forum für Internationale Kunst Aachen, MAC Musées d‘Art Contemporain Marseille, Mücsarnok Budapest, Muzeum Manggha v Krakově, Muzeum umění Uppsala, Palazzo Grassi v Benátkách, Muzeum výtvarného umění Houston, Muzeum umění Indianopolis, MoMA PS1 New York.

SMETANAQ GALLERY
SmetanaQ Gallery je umělecká galerie, která věří, že umění patří do každé domácnosti. Prezentaci začínajících umělců napříč výtvarnými styly, genderem i věkem spojuje s již etablovanými autory. Pečlivým kurátorským výběrem dává hlas a prostor těm, kteří chtějí svou tvorbu představit široké veřejnosti. Zaměřuje se na propojení uměleckého světa se světem komerčním, čímž vytváří  prostor pro interakci, diskuzi a vzájemnou inspiraci. V neposlední řadě je jejím cílem oživit uměním i veřejný prostor, a proto umělci vystavující v galerii realizují velkoformátová díla také do oken galerie Fasáda.

Do 31. 3. 2022 je právě na venkovní galerii Fasáda (venkovní galerie je vidět z ulice Divadelní a Krocínova) instalována výstava Veroniky Šrek Bromové a Miloše Šejna / SPOLU—PRÁCE (žel ukázky ještě nemám). Společná výstava Veroniky Šrek Bromové a Miloše Šejna nazvaná SPOLU—PRÁCE se zabývá úvahou nad výhledem naší společnosti do blízké i vzdálené budoucnosti. Zdůrazňuje, jak důležité je rozhlížet se kolem sebe, vyhlédnout ven z oken svého soukromí a následně se dokázat vcítit, porozumět a nesoudit.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Miloš Šejn: Í H M N Í