Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Miles Laventhall a Alex Tužinský: Záhady a podobnosti myšlenek

Do 12.6.2015 bude v Domě národnostních menšín, Vocelova 3, Praha 2, přístupná výstava Miles Laventhall a Alex Tužinský: Záhady a podobnosti myšlenek.

Záhady a podobnosti myšlenek
Osudovost na rozcestích.

Malby zobrazují naléhavost duchovního cítění tvůrců způsobem, který nás vede a naviguje k obtížně sdělitelnému tajemství.

Výstava amerického profesora a jeho slovenského studenta je součástí festivalu Praha srdce národů .

Připravili: BONA FIDE ve spolupráci s DNM, Etnica, DOMUS SM v ČR a SI Praha.

Výstava pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze.

Malby Alexe Tužinského jsou krátkými povídkami a příběhy o jeho láskách, snech, vztazích a nevyhnutelnosti ohraničení existence. Do svých děl nás vtahuje s naléhavostí, osobitě ztvárňuje sondu oka, nebo výraz tváří, které vystupují z temnoty. Využívá mnoha forem pro vyjádření různých schémat od náruživých vztahů k reflexi spirituálních fragmentů událostí z minulosti. Při setkání s tvorbou Alexe Tužinského nelze zůstávat nestranně opodál, ať už výtvarně zachytí šarm postav nebo zinscenuje nahlédnutí ke kořenům strachu či temných vzpomínek. Ve vnímání jednotlivých děl i jeho tvorby jako celku je patrná návaznost na odkaz barokní malby. Dynamika použitých barev a stínu nám nedovolí uniknout před jeho pohnutkami, naplněnými láskou i bolestí a strachy. Alex ztvárňuje jeviště s aktéry, jež hledí vzájemně na sebe i na nás …..jejich oči a tváře připomínají úžasnou komplexnost lidské psychiky.

http://www.alextuzinskyart.com/

Miles Laventhall

Prodchnuto větrem….

Svěže vzdušný sled obrazů, v nichž Miles Laventhall doteky štětce zachycuje ryzost, tělesné procítění vjemu barev, hemžících se napříč plátnem, nesoucích rozpoložení a vyjádření okamžiku …. tahy štětce pátrající skrz tajemství a záhady podob a forem bytí, naší existence.
Ovzduší radosti a vítězství, nadšení a zápasu, se stávají črtou vzhledem k dalšímu zásadnímu sdělení jeho malby. V tomto světě se obecně vyrovnáváme s bouřemi a přívaly niterních hlubin, každý tah štětce rozkrývá prostor kdesi mezi úsilím, bolestí a rájem.

http://mileslaventhall.com/laventhall/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Miles Laventhall a Alex Tužinský: Záhady a podobnosti myšlenek