Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Milča a Ondřej Eremiášovi: Krajky v prostoru a prostor v krajce

4. 10.-10. 11. / / Design

Do 10.11.2018 bude ve školní galerii Emilie Paličkové, U půjčovny 9, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Milča a Ondřej Eremiášovi: Krajky v prostoru a prostor v krajce. Otevřeno: po – pá: 10:00 – 18:00.

Milča Eremiášová

Narozena 20. 6. 1938 v Praze

Milča Eremiášová se narodila v rodině zubního lékaře jako druhá ze čtyř dětí. Po maturitě na jedenáctiletce v letech 1956-62 studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) v Praze obor krajky a výšivky u prof. Emilie Paličkové a prof. Antonína Kybala. V letech 1967-71 absolvovala uměleckou aspiranturu v oboru ruční krajky na VŠUP v Praze.

Od roku 1962 do roku 1990 působila jako pedagog ve Školském ústavu umělecké výroby v Praze. Kromě paličkování a výtvarných předmětů zde vyučovala především dějiny výtvarné výchovy a textilní technologii. V roce 1990 přešla na Soukromou mistrovskou školu uměleckého designu v Praze, kde vedla atelier krajky a výšivky až do roku 1995.

V současné době učí v kurzech, které pořádají Vzdělávací spolek uměleckých řemesel, Česká palička a Občanské sdružení Krajka. Často je zvána do ciziny jako lektor workshopů pro krajkářky (Belgie, Nizozemí, Dánsko).

Po celou dobu od ukončení studií se aktivně věnuje samostatné výtvarné činnosti v oboru ručně paličkované krajky

První samostatnou výstavu měla ve Švédsku v roce 1967. Tato putovní výstava začínala v červenci v Lundu v Muzeu Kulturen v sálku 10 x 10 m. Pokračovala ve Varbergu,Linköpingu a Umea. Úspěch byl takový, že jí v prosinci v Konstfackskolan ve Stockholmu byla nabídnuta plocha více než trojnásobná. Proto během jediného půlroku vznikla tak rozměrná díla jako je Janáčkovo „V mlhách“, obě „Barokní sochy“ a „Románská architektura“.

První velkou autorskou výstavu doma měla až o šest let později, v roce 1973 v Galerii Bratří Čapků v Praze.

Mezi hlavní inspirační zdroje Milči Eremiášové patří historická architektura (gotika a barokní zahrady), pražská domovní znamení, příroda, hudba, divadlo a křesťanské tradice.

Její poslední tvorba se pak nese ve znamení okouzlení mořem, mořskou faunou i přírodou na pobřeží. „K moři jsem se dostala až jako dospělá a naprosto mne uchvátilo. Jen sedět na břehu a dívat se. První krajka byly skály, které moře jen oblévalo. Ale pak jsem zjistila, že je možné je zobrazit na šířku, na výšku i prostorově. Mohla bych je dělat donekonečna, pokaždé je jiné,“ říká sama výtvarnice Milča Eremiášová. Další velkou inspirací je pro ni též vesmír a nekonečno.

V tom je jí nápomocný synovec Ondřej Eremiáš, který pro její díla vytváří speciální konstrukce. A co říká umělkyně o této své inspiraci? „Je to Můj malý vesmír – nečekejte žádnou vědu, spíš chci, aby to bylo pro potěšení a pohlazení po duši – něco jako hračka.“



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Milča a Ondřej Eremiášovi: Krajky v prostoru a prostor v krajce