Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Milan Houser: Plasmatix

10. 3.-21. 4. / Kvalitář / Malba

Do 21. 4. 2022 je v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Milana Housera: Plasmatix.

Kurátor: Jan Dotřel

S potěšením vás zveme na novou výstavu Milana Housera v Kvalitáři. Autor který s galerií spolupracuje od jejího počátku, po dvou sólových výstavách (C0000 Bezbarvý Houser, 2012, Play 2018) a několika dalších skupinových projektech v galerii představí svou tvorbu ve zcela nové kontextu.

Dva hlavní body výstavy Plasmatix tematicky navazují jednak na fenomén reliktního záření a druhak na autorův dlouhodobý umělecký experiment vycházející z procesuálního použití kovů v závěsném obrazu i objektové tvorbě. Reliktní záření je pozůstatkem z nejdávnějšího období vesmíru, které jsme schopni zaznamenávat, jeho vizuální podoba připomíná zrnitou plochu, se kterou Milan Houser pracuje jako s pozadím pro své obrazy.

Vznik těchto unikátních maleb je založen na jeho dlouhodobém experimentu s nosičem v podobě laku a drobných holinek různých kovů, které se díky velice dlouhému času a působením zemského magnetismu uspořádávají do vizuálně působivých struktur. Tento postup Milan Houser aplikoval nejen do svých obrazů, ale také do velkoformátových skleněných váz, jejichž zabarvení odpovídá těmto kovovým sloučeninám. Zajímavým faktem také je, že většina kovů vznikla v extrémně dávné době, více než před 4, 6 miliardami let při srážkách neutronových hvězd.

Milan Houser je autor se kterým Kvalitář spolupracuje již od svého začátku, v jeho práci proto najdete v archivu výstav i v online depozitáři.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Milan Houser: Plasmatix