Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Miksa Róth: Barvy slunečního svitu

Do 22. 4. 2016 bude ve Sklepní galerii Maďarského Institutu, Rytířská 27, Praha 1, přístupná krásná a zajímavá výstava Miksa Róth: Barvy slunečního svitu.

Vzpomínková výstava na velikána maďarského užitého umění 20. století a mezinárodně uznávaného odborníka, jehož vitráže zdobí významné stavby po celém světě.

Miksa Róth byl na přelomu 19. a 20. století zakladatelem a vedoucím nejznámnější a nejplodnější maďarské umělecké dílny na výrobu vitráží a skleněné mozaiky. Řemeslu se začal učit v ateliéru svého otce Zsigmonda Rótha. Středověké malby na skle studoval mimo jiné v Anglii, Francii a Německu.

Ateliér, který založil roku 1885, vděčil za množství zakázek stavebnímu boomu provázejícímu období po rakousko-uherském vyrovnání 1867. Jejich práce tak zdobily nejen soukromé vily a činžovní domy, ale i kostely, synagogy, lázeňské či výstavní prostory, kavárny a různé veřejné budovy plnící hospodářské a administrativní funkce. Jako první si v Rakousko-Uherské monarchii osvojil a osobitým způsobem využíval techniku Tiffany i práci s mozaikou.

K významným dílům Miksi Rótha patří budova Parlamentu, Hudební akademie, kaple sv. Joba v Královském paláci, výstavní pavilon Maďarska v Benátkách, sídlo bývalé pojišťovny Gresham, Palác kultury v sedmihradském Targu Mures, kaple v Lipótmező. Jeho mozaiky bychom našli na četných náhrobcích a  hrobkách na Národním hřbitově v ulici Fiume i na hřbitově v Kozmově ulici.

Spolupracoval s nejvýznamnějšími architekty a malíři své doby. Ve svém ateliéru zpracovával rovněž zakázky pro zahraničí, dle návrhu Gézy Marótiho například skleněný strop mexického Národního divadla (1910). Úspěšnou kariéru a pestrý profesní život tragicky poznamenalo vypuknutí 2. světové války. Roku 1939 byl na základě protižidovských zákonů nucen uzavřít svou dílnu. Zemřel doma v roce 1944.

„Neexistuje žádné jiné dekorativní umění, které by nás tak hluboce zasáhlo, jako malba na sklo, jelikož světlo, které jí prochází, je přímo barvou slunečního svitu…” (Miksa Róth)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Miksa Róth: Barvy slunečního svitu