Vernisáž Miksa Róth: Barvy slunečního svitu
Do 22. 4. 2016 bude ve Sklepní galerii Maďarského Institutu, Rytířská 27, Praha 1, přístupná krásná a zajímavá výstava Miksa Róth: Barvy slunečního svitu.
Vzpomínková výstava na velikána maďarského užitého umění 20. století a mezinárodně uznávaného odborníka, jehož vitráže zdobí významné stavby po celém světě.
Miksa Róth byl na přelomu 19. a 20. století zakladatelem a vedoucím nejznámnější a nejplodnější maďarské umělecké dílny na výrobu vitráží a skleněné mozaiky. Řemeslu se začal učit v ateliéru svého otce Zsigmonda Rótha. Středověké malby na skle studoval mimo jiné v Anglii, Francii a Německu.
Ateliér, který založil roku 1885, vděčil za množství zakázek stavebnímu boomu provázejícímu období po rakousko-uherském vyrovnání 1867. Jejich práce tak zdobily nejen soukromé vily a činžovní domy, ale i kostely, synagogy, lázeňské či výstavní prostory, kavárny a různé veřejné budovy plnící hospodářské a administrativní funkce. Jako první si v Rakousko-Uherské monarchii osvojil a osobitým způsobem využíval techniku Tiffany i práci s mozaikou.
K významným dílům Miksi Rótha patří budova Parlamentu, Hudební akademie, kaple sv. Joba v Královském paláci, výstavní pavilon Maďarska v Benátkách, sídlo bývalé pojišťovny Gresham, Palác kultury v sedmihradském Targu Mures, kaple v Lipótmező. Jeho mozaiky bychom našli na četných náhrobcích a hrobkách na Národním hřbitově v ulici Fiume i na hřbitově v Kozmově ulici.
Spolupracoval s nejvýznamnějšími architekty a malíři své doby. Ve svém ateliéru zpracovával rovněž zakázky pro zahraničí, dle návrhu Gézy Marótiho například skleněný strop mexického Národního divadla (1910). Úspěšnou kariéru a pestrý profesní život tragicky poznamenalo vypuknutí 2. světové války. Roku 1939 byl na základě protižidovských zákonů nucen uzavřít svou dílnu. Zemřel doma v roce 1944.
„Neexistuje žádné jiné dekorativní umění, které by nás tak hluboce zasáhlo, jako malba na sklo, jelikož světlo, které jí prochází, je přímo barvou slunečního svitu…” (Miksa Róth)