Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž MICL: Delika

Do 29. 11. 2022 je v Galerii „Toyen“ v podzemí Informačního centra MČ Praha 3, Milešovská 1, Praha 3 (přímo na Náměstí Jiřího z Poděbrad), přístupná krásná výstava obrazů MICLa: Delika. Otevřeno Po – Pá 8:00 – 18:00, So 8:00 – 14:00.

MICL – Michal Novotný / 20. 2.1969 v Brně. V roce 1986 se v Blansku vyučil dřevomodelářem. V letech 1990 – 97 studoval na pražské AVU sochařství a malbu u profesorů J. Načeradského, K. Nepraše a J. Davida. V současnosti žije a pracuje v Praze a Ledečku. Byl členem skupiny Luxsus a nyní je součástí malířského seskupení Natvrdlí.

Text kurátorky Reny Mužíkové:

MICLdelika
Nebudeme si nic vymýšlet, ale řekneme vám pravdu. Ačkoli tahle pravda může vypadat, že vás chceme klamat.
Dobře. Můžete si vybrat, zda nám budete věřit, že za vznik této kolekce může roura od kamen. Ano. Klasická, moderní, nerezová, účelová, ale vcelku nudná trubka.
Je to málo vznešené? Příliš obyčejné? Nehodné velkého umělce nebo náročného diváka? Opravdu?
Jenže to bylo na chatě u Michala Novotného a díval se na ní MICL. Protože se tak rozpálila, až se s ní začalo něco dít. Najednou to už není ta nenápadná, hladká, lesklá trubka, ale skoro fluidní, magicky barevná paleta, která je tak neskutečně fascinující, že se stává přímo psychedelickou. Nebo spíš… MICLdelickou. Umělec je zasažen tím, co se odněkud a jaksi mimoděk zjevilo a nenechává ho to klidným. Je to jako magie, hypnóza, zaklínadlo. Když se ponoří do barev a tvarů vytvořených horkem, vlhkem a olejem – ocitne se v jiné dimenzi. Našel “nové barvy”. On, který vždy inklinoval k jasným a výrazným tónům nebo si pohrával s černožlutou, se najednou nechá vést “jinudy”.
A užívá si to. Maluje a poslouchá u toho Depeche Mode. Synthpop výrazně rezonuje v jeho díle. Co běžný fanoušek “pouze” slyší a vnímá, MICL namaluje. V paralelním světě popíjí na horách s Davidem Gahanem Becherovku a debatují o obalu alba pro tuhle legendární kapelu. Pak se MICL probudí a namaluje to.
Maluje své sny – umí je snít nejen za víčky. Maluje své zážitky. S nadhledem , vtipem – má dar okouzlit a pobavit. Inspiruje se tam, kde se něco dá snadno přehlédnout. A to je právě přitažlivé. Dovede vidět ufounský vesmír v “obyčejném” mechu, na chatě mu smýčí podlahu Amor a děsivé želvušky o čemsi vzrušeně debatují na podivuhodných rostlinách. Jeho vnímavost je absolutně působivá a kdo jí jednou podlehne, už se veze a chce víc. Fabulózní fantazie. Transcendetní zážitek. Halucinogenní vjemy. Úlet do obrazu. Tohle je MICLdelika.
A může za to jedna ne/obyčejná roura od kamen.
Tak co, věříte?
PhDr. Renáta Mužíková, Ph.D., kurátorka výstavy


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž MICL: Delika